Aktualności

27-07-2016

25-lecie parafii w Starym Bazanowie

Zdjęcie Artykułu

17 lipca 2016 r. parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Starym Bazanowie obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji parafii i wspólnoty parafialnej.

 

Eucharystii przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda w asyście m.in. ks. kan. Krzysztofa Czyrki proboszcza parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach oraz ks. Tadeusza Lamenta proboszcza parafii parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Starym Bazanowie.

W uroczystej Mszy Św. wraz z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi uczestniczył również Starosta Rycki Stanisław Jagiełło, który w imieniu samorządu powiatu ryckiego przekazał na ręce proboszcza parafii serdeczne gratulacje oraz wyrazy szacunku i uznania dla całej społeczności parafialnej.

 

Rys historyczny parafii Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Starym Bazanowie

 W 1983 r. z inicjatywy ks. prałata i dziekana Ryk Mariana Piotrowskiego oraz mieszkańców Bazanowa, Brusowa i okolicznych miejscowości, została podjęta inicjatywa budowy kaplicy. 4 kwietnia 1983 r. odbyło się poświęcenie placu i wmurowanie kamienia węgielnego pod kaplicę św.  Maksymiliana Kolbego w Bazanowie Starym. Ofiarodawcą placu pod budowę świątyni był Ignacy Pilzak. Pierwsze msze święte w Bazanowie odprawiał ks. Tadeusz Lewczuk oraz ks. Stanisław Możdżonek. Budowa kaplicy trwała od 1983 do1986 roku. 10 sierpnia 1986 r. ks. biskup Jan Mazur poświęcił kaplice w Bazanowie. 15 lipca 1991 r. ks. biskup Jan Mazur erygował parafię w Bazanowie Starym. Do parafii zostały przydzielone następujące miejscowości: Stary Bazanów, Nowy Bazanów, Brusów, Ogonów i Kolonia Sierskowola.

 Pierwszym proboszczem parafii w Bazanowie był ks. Sylwester Gałach. 14 listopada 1991r. Jego Ekscelencja ks. Biskup Jan Mazur dokonał poświęcenia cmentarza grzebalnego w parafii. Podczas uroczystości odpustowych dnia 11 sierpnia 1996 ks. Biskup Wacław Skomorucha poświęcił nowy dzwon.

14 marca 2002 r. obowiązki duszpasterskie w parafii podjął ks. Romuald Pawluczuk. Głosił on słowo Boże w naszej parafii przez 5 lat.

Z woli ks. Biskupa dnia 15 listopada 2007 r. nowym proboszczem parafii został ks. mgr Tadeusz Lament. W 2012 r. miał miejsce kapitalny remont wnętrza świątyni. 17 lipca 2016 r. miał miejsce uroczysty jubileusz 25-lecia parafii.

 

 

25-lecie parafii w Starym Bazanowie

Powrót