Tutaj jesteś Aktualności „Pelagia” na podium Ogólnopolskiego...

Aktualności

31-08-2020

„Pelagia” na podium Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

Zdjęcie Artykułu

W dniach 28-29 sierpnia 2020 r. w Kazimierzu Dolnym odbył się 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W konkursie powiat rycki reprezentował Zespół Śpiewaczy „Pelagia” z Leopoldowa, którego występ zyskał wysoką ocenę Jury.

W trakcie dwóch festiwalowych dni Komisja Konkursowa wysłuchała 15 Kapel, 24 Zespoły Śpiewacze, 18 Instrumentalistów, 20 Solistów Śpiewaków, oraz 23 grupy w konkursie „Mistrz i Uczeń”. Łącznie w zmaganiach konkursowych wzięło udział około 500 artystów ludowych z 14 województw. 
Jury oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny, przyznało nagrody i wyróżnienia na łączną kwotę 80 tysięcy złotych. Wśród nagrodzonych jest reprezentant naszego regionu Zespół Śpiewaczy „Pelagia” , który zajął II miejsce w kategorii ZESPOŁY ŚPIEWACZE. 
Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym to cykliczna impreza, promująca kulturę ludową i folklor. Jest ona najważniejszym i najbardziej prestiżowym spotkaniem ludowych muzykantów i śpiewaków w Polsce.  Celem jest przegląd, popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Impreza ma charakter konkursu; biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze, których repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu kraju. Nadrzędnym kryterium oceny jest autentyczność wykonywanych zabytków i utworów ludowej kultury muzycznej. Konkurs oceniają najwybitniejsi polscy etnografowie i folkloryści.

„Pelagia” na podium Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

Powrót