Tutaj jesteś Kultura i oświata Wieniec KGW ze Swat będzie...

Aktualności - Kultura i oświata

27-08-2020

Wieniec KGW ze Swat będzie reprezentować Powiat Rycki na Dożynkach Wojewódzkich 2020

Zdjęcie Artykułu

W niedzielę 30 sierpnia 2020 roku w Bełżycach odbędą się Dożynki Wojewódzkie. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa ich formuła będzie inna niż w poprzednich edycjach, ale w programie nie zabrakło Konkursu Na Wieniec Dożynkowy 2020. W konkursie Powiat Rycki będzie reprezentowany przez wieniec uwity przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Swat.

Do etapu powiatowego Konkursu Na Wieniec Dożynkowy 2020 zostało zgłoszonych pięć wieńców uwitych metodą tradycyjną. 24 sierpnia br. Komisja w składzie:

  1. Grażyna Jeżewska – Przewodnicząca Komisji
  2. Monika Kośmińska – Członek Komisji
  3. Piotr Łysoń – Członek Komisji
  4. Małgorzata Grzechnik – Członek Komisji

wybrała dwa wieńce, przygotowane przez: Koło Gospodyń Wiejskich z Korzeniowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Swat, które następnie były oceniane przez Komisję szczebla wojewódzkiego, powołaną przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

25 sierpnia br. Komisja Wojewódzka po dokonaniu oceny zadecydowała, że do finału Konkursu Na Wieniec Dożynkowy 2020 zakwalifikował się wieniec wykonany przez KGW ze Swat.

Dożynki w Bełżycach rozpoczną się o godzinie 10:00 Mszą Świętą transmitowaną na ogólnopolskiej antenie TVP, tylko z udziałem organizatorów oraz przedstawicieli samorządów. Na stadion miejski będą mogły wejść jedynie osoby z zaproszeniami.

Po Mszy nastąpi poświęcenie wieńców dożynkowych przygotowanych przez reprezentantów poszczególnych powiatów oraz krótkie przemówienia. Uroczystości zakończy rozstrzygnięcie konkursu wieńcowego.

 

PODZIĘKOWANIA

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich biorącym udział w eliminacjach powiatowych za uwicie pięknych wieńców dożynkowych. W każdym z kłosów, w każdym z ziaren zawartych w tych pięknych wieńcach jest cząstka rolniczego trudu. Doceniamy Państwa pracę i zaangażowanie w propagowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu ludowej kultury i tradycji naszego regionu oraz wartości i szacunku do ciężkiej, ale jakże potrzebnej pracy w rolnictwie.

 

Z wyrazami szacunku i uznania

 

Wicestarosta Rycki 

Monika Kośmińska 

Przewodniczący Rady Powiatu 

Piotr Łysoń 

Starosta Rycki

Dariusz Szczygielski 

 

Wieniec

 

Powrót