Atrakcje turystyczne

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
GALERIA ZDJĘĆ
Ikona zdjęcia

Atrakcje turystyczne Drukuj Zapisz

Szanowni Państwo! 

Z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa do lektury przewodnika po atrakcjach turystycznych Powiatu Ryckiego. Prezentowane tu informacje są zaledwie namiastką zasobów architektonicznych, kulturowych i krajobrazowych, jakie posiada Nasz Powiat. Mamy nadzieję, że zachęcą one Państwa do odwiedzenia naszych pięknych terenów.

Malownicze krajobrazy nad rzeka Wisła, Wieprzem i Świnka, a także dobrze przygotowana baza noclegowo-gastronomiczna, to niewątpliwe atuty Powiatu Ryckiego, które czynią Go ciekawym miejscem do wypoczynku, nie tylko dla turystów z województwa lubelskiego. 

Piękne widoki, rzadkie gatunki flory i fauny tworzą niepowtarzalny urok i czar ziemi ryckiej. Ponadto atrakcyjna lokalizacja oraz dogodne położenie komunikacyjne są nie tylko udogodnieniem dla turystów, ale również stwarzają sprzyjające warunki dla rozwoju gospodarczego regionu. 

Mamy nadzieję, że różnorodność krajobrazu, ciekawe zabytki i dobra kultury skłonią Państwa do spędzenia w Naszych stronach miłych chwil, do czego Państwa gorąco zachęcamy. Jesteśmy przekonani, że pobyt na gościnnej ziemi ryckiej będzie dla Państwa prawdziwą przyjemnością. 

Nasz Powiat to wyjątkowe miejsce do spędzenia urlopu, weekendu czy chociażby popołudnia. Z dala od zgiełku wielkich miast, obcując w ciszy z naturą, podziwiając krajobrazy i zabytki można oderwać się od codziennych spraw i po prostu wypocząć. 

Zapraszamy w imieniu swoim i mieszkańców.

Przewodnicząca Rady Powiatu

Starosta Powiatu Ryckiego 

 

"TURYSTYCZNE PEREŁKI" POWIATU

 

 

MIASTO DĘBLIN

Zespól Macowo - parkowy Mniszchów:

(właściciel Wyższa Szkoła Oficerska Sil Powietrznych): klasycystyczny pałac Mniszchów z parkiem ze stawem z wyspą w stylu angielskim. Pałac powstał przed 1747 r., wg projektu prawdopodobnie Pawła Antoniego Fontany. Przebudowany w latach 80 XVIII w. wg projektów Dominika Merliniego, wzorowany na warszawskich Łazienkach. Przed pałacem znajdują się oficyny pochodzące z końca XVIII w.. kaplica (dom wspomnień) na wyspie i pawilon ogrodowy z 1841 r. Ponadto kompleks obejmuje, dawny dom ogrodnika z końca XVIII w., kordegardo murowaną z 1770 r., przebudowaną w XIX w., komendę szkoły oraz willę komendanta. 

Twierdza carska Dęblin:

przykład XIX - wiecznej architektury fortyfikacyjnej. Fortecao kształcie pentagonalnym. Budowana w latach 1837 - 1845 wg projektu gen. Iwana Dehna. W następnych latach modernizowana. Cały obiekt otoczony fosą oraz walami. Osłonięta systemem bastionów. W okresie międzywojennym miejsce stacjonowania 15. Pułku Piechoty Wilków. W latach II wojny światowej niemiecki obóz jeniecki- Stalag 307. 

Forty Twierdzy Deblin z XIX:

fort nr 2 (Mierżwiączka), wzniesiony na podmokłym terenie, oddalony ok. 3 km od cytadeli przy drodze do Ryk, przez Stawy. Jest najlepiej zachowanym obiektem tego typu w okolicach Dęblina. Fort nr I (Młynki), wybudowany w latach 1881-1882 na kamiennych fundamentach przy drodze do Stężycy. 

Sala Tradycji Wyższej Szkoty Oficerskiej Sil Powietrznych:

otwarta w 1976 r. Znajdują się tu zbiory pamiątek związanych z historią i dniem dzisiejszym Szkoły Orląt min, sztandary szkoły i jednostek podległych WSOSP, plansze z zamieszczonymi nazwiskami wszystkich komendantów i prymusów szkoty, odznaki, medale otrzymane przez szkołę od organizacji, osób prywatnych z kraju i z zagranicy. Bardzo ciekawie prezentuje się podświetlana makieta lotniska w Dęblinie oraz ubiory i uzbrojenie lotnicze. 

Obecnie trwają prace przy tworzeniu Muzeum Sil Powietrznych te Debilnie. Przedsięwzięcie ma na celu gromadzenie i zachowanie dla kolejnych pokoleń dorobku polskiego lotnictwa wojskowego. Muzeum początkowo będzie miało swoją siedzibę w istniejącej Sali Tradycji WSOSP. Obok obecnego obiektu planowana jest wystawa plenerowa na ok. 50 samolotów i śmigłowców oraz innego sprzętu wojskowego. Docelowo na potrzeby Muzeum zostanie dobudowane skrzydło o lekkiej konstrukcji, gdzie będzie wystawiony drobny sprzęt i uzbrojenie lotnicze. 

Zespól budynków kolejowych:

w jego skład wchodzi: dworzec Kolei Nadwiślańskiej - drewniany z końca XIX w., budynek mieszkalno-administracyjny tzw. Belweder z końca XIX w., parowozownia murowana z końca XIX w. -obecnie biuro, dróżniczówka murowana z końca XIX w., wieża ciśnień z 1920 r., nastawnia z końca XIX w. oraz domy pracownicze przy ul. Dworcowej i Lipowej, a także żuraw wodny przy Lokomotywowni.

Kościół parafialny p.w. Św Piusa V Papieża:

wybudowany w latach 1957-1981 staraniem Mieczysława Szczuciaka, wg projektu mgr inż. Mariana Skowrońskiego, w stylu współczesnym. Kościół jest nowoczesną budowlą dwóch kondygnacjach. 

 

 
 

 

 
 
 
 
Powrót