Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Ślubowanie klas I w ZSZ nr 1 w Dęblinie

Początek października to dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie czas szczególny. W rocznicę bitwy pod Kockiem – ostatniej bitwy kampanii wrześniowej 1939 roku – odbywa się uroczystość włączenia uczniów klas pierwszych w poczet społeczności Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie. W dniu 7 października 2020roku uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami, zebrali się w auli szkolnej na uroczystości ślubowania.

Po wprowadzeniu sztandaru nastąpiło powitanie osób zgromadzonych na uroczystości, po czym głos zabrała Pani Dyrektor Jolanta Kiebzak, która przybliżyła uczniom historię nadania szkole sztandaru i imienia bohaterskiego Generała Franciszka Kleeberga.

Pani dyrektor przypomniała, że 19 kwietnia 1986 roku Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie dołączył do szacownej rodziny Kleebergowskiej przyjmując za patrona Generała Franciszka Kleeberga. Od tego momentu, czyli 1986 roku, szkoła stara się uczestniczyć we wszelkich działaniach, wydarzeniach, obchodach, konkursach związanych z generałem Franciszkiem Kleebergiem i Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie”. Szkoła posiada Salę Tradycji poświęconą SGO „Polesie” i jego dowódcy. W kolejne rocznice walk stoczonych przez Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie” uczniowie i nauczyciele wraz ze sztandarem uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych organizowanych w Kocku, Adamowie, Serokomli, Turzystwie, Kalinowym Dole i w Woli Gułowskiej. Ponadto poczet sztandarowy szkoły uczestniczy we wszystkich ważnych obchodach rocznic i świąt państwowych, przede wszystkim w obchodach rocznicy urodzin i śmierci Generała.

Następnie rozpoczęła się ceremonia ślubowania na sztandar, podczas której pierwszoklasiści zobowiązali się do przestrzegania najważniejszych życiowych i szkolnych wartości. Zgromadzeni mogli także usłyszeć krótką część artystyczną o patriotycznym charakterze przygotowaną przez młodzież klas starszych. Scenariusz przygotowała Pani Urszula Kostyra i Pani Teresa Kowalska, oprawę muzyczną Pani Małgorzata Radomska, a o dekorację zadbała Pani Anna Strumnik. Młodzież złożyła, zgodnie z tradycją, wiązankę pod popiersiem bohaterskiego generała w głównym holu szkoły.

Mamy nadzieję, że uroczystość skłoniła wszystkich do refleksji na temat zła wojny. Wierzymy, że nigdy nie będziemy musieli przeżywać tego, czego doświadczyli polscy żołnierze walczący pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga pod Kockiem.

 

Małgorzata Radomska

 

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót