Gospodarka

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
GALERIA ZDJĘĆ
Ikona zdjęcia
RSO
Ikona zarys polski

Gospodarka Drukuj Zapisz

I. CHARAKTERYSTYKA GOSPODARCZA POWIATU

Obszar powiatu ryckiego stanowi atrakcyjne miejsce lokalizacji inwestycji. Korzystne warunki zapewniają mu w głównej mierze: przebiegające ważne linie drogowe i kolejowe, dostępność wykwalifikowanej kadry, położenie geograficzne w rejonie doliny rzeki Wieprz i doliny Wisły rzutujące na wysokie walory krajobrazowe powiatu, zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej, korzystne warunki do rozwoju energetyki na podstawie źródła geotermalne i zasoby energetyczne wiatru, dobre warunki naturalne dla rozwoju upraw ogrodniczych.

Na obszarze powiatu ryckiego w 2009 r. funkcjonowało 3709 podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON. Wzrost liczby podmiotów w ostatnich latach dotyczył zarówno sektora prywatnego jak i publicznego, lecz w prywatnym był znacznie wyższy. W ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano zwiększenie liczby firm prywatnych niemal we wszystkich kategoriach.

Wśród firm działających na terenie powiatu w przewadze występują podmioty usług rynkowych, w tym głównie usług handlu i napraw stanowiące 33,4% ogółu podmiotów oraz obsługi nieruchomości i firm (10,1%) i pośrednictwa finansowego (3,3%). Dość licznie reprezentowany jest sektor produkcyjny, w tym przemysł (9,9%) i dynamicznie rozwijające się budownictwo (13,2%). Wśród firm przemysłowych największym udział na rynku mają branże: spożywcza (11,8% ogółu firm przemysłowych), drzewna (12,4%), metalowa (17,9%) odzieżowa (9,8%), napraw, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń (9,2%).

Rozwój sektora usług nierynkowych w tym administracji, edukacji i ochrony zdrowia warunkuje poziom życia ludności powiatu, przyczyniając się również pośrednio do rozwoju przedsiębiorczości. Usługi nierynkowe na terenie powiatu, zwłaszcza w zakresie edukacji i ochrony zdrowia, są na poziomie dość dobrym (edukacja stanowi 5,1% natomiast ochrona zdrowia 4,5% ogółu podmiotów).

Rozmieszczenie różnych form działalności gospodarczej w gminach powiatu ryckiego jest dość zróżnicowane. Pod względem liczebności podmiotów gospodarczych liderami są miasta: Dęblin (1248 podmiotów) i Ryki (1121 podmiotów). Do stosunkowo dobrze rozwiniętych gmin wiejskich pod względem gospodarczych należą: gmina Ryki (451 podmiotów) i Kłoczew (301 podmiotów).

Poziom nasycenia przedsiębiorczością na 10 tys. mieszkańców stanowi jeden z mierników zarówno aktywności gospodarczej i kreatywności mieszkańców, jak i również atrakcyjności inwestycyjnej powiatu i poszczególnych gmin.

II. NAJWIĘKSZE FIRMY NA TERENIE POWIATU RYCKIEGO

Do największych firm na terenie powiatu ryckiego sektora przemysłowego, usługowego i rolniczego zaliczają się:

W Gminie Ryki:

 1. Spółdzielnia Mleczarska - produkcja serów, serwatki w proszku.
 2. Z.P.O.W. „Polski Ogród” - przetwórstwo owocowo-warzywne.
 3. JUWENT s.c. - produkcja urządzeń klimatycznych i wentylacyjnych.
 4. JUWENT sp. z o.o. - produkcja drzwi antywłamaniowych.
 5. PUMAR - producent stolarki budowlanej, systemy ociepleń, meble, oświetlenie, artykuły instalacyjno-sanitarne, technika grzewcza, wyposażenie łazienek, glazura, terakota, kleje, lakiery.
 6. P.P.H.U. Romex - produkcja zniczy - hurtowa sprzedaż kwiatów sztucznych, wiązanek i bukietów.
 7. P.P.H.U. Sławomir Kisiel - produkcja zniczy.
 8. Leki Natury - przedsiębiorstwo farmaceutyczne - produkcja leków ziołowy.

W mieście Dęblin:

 1. Wojskowe Zakłady Inżynieryjne - przemysł metalowo-maszynowy. W głównej mierze remonty i modernizacja sprzętu przeprawowego i budowy mostów. Remonty sprzętu gąsienicowego, spycharki, samochody ciężarowe, remonty kompleksowe, naprawy przedzespołów maszyn inżynieryjnych, naprawy powypadkowe, siłowniki hydrauliczne, szeroka gama prac związanych z obróbka metali.
 2. Wojskowe Zakłady Lotnicze - działalność remontowa, naprawy profilaktyczne i awaryjne wojskowych i cywilnych statków powietrznych oraz ich wyposażenia. Producent elementów gumowych, uszczelnień, profili, przewodów ciśnieniowych itp. Produkcja detali i elementów wg specyfikacji klientów, wykonanie malarskich i galwanicznych powłok antykorozyjnych detali i urządzeń.
 3. ALLMIZ - producent mrożonych owoców i warzyw w dużej palecie asortymentowej, chłodnia posiada status przetwórni ekologicznej.
 4. SANCHEM - producent środków chemicznych do mycia i dezynfekcji. Dostawa i montaż nowoczesnych urządzeń technicznych do mycia i dezynfekcji. Prowadzenie szkoleń z zakresu higieny i BHP.
 5. P.P.H.U. AGBO - producent czapek i szalików z dzianin dla niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych.
 6. P.P.H.U. DAREX - producent czapek i szalików dla dzieci i dorosłych sygnowanych znakiem GRANS®.
 7. P.H.U. PROHAN - technika sanitarna i grzewcza. Projektowanie sieci i instalacji centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnych, gazowych, projektowanie i wykonawstwo kotłowni gazowych i olejowych, sprzedaż, montaż i serwis kotłów gazowych i olejowych, sprzedaż armatury ciepłowniczej i sanitarnej, komplementacja dostaw.

W Gminie Stężyca:

 1. Gospodarstwo Ogrodnicze JMP Flowers  - producent kwiatów róży, anturium i storczyka.
 2. P.P.H.U. LEDROB - produkcja drobiu. Hurtownia drobiu.
 3. P.H.P.U. MAREX - producent odzieży dla dzieci, młodzieży i dorosłych, produkcja dzianin bawełnianych oraz poliestrowych.

W gminie Kłoczew:

 1. ULMER sp. j. - przetwórstwo owocowe i warzywne, zamrażalnia owoców i runa leśnego.

 

III.   TERENY INWESTYCYJNE W POWIECIE RYCKIM

Gmina Ułęż

 • Strefa przedsiębiorczości „Północna” o powierzchni 25 ha w Sobieszynie, przeznaczona w Planie Zagospodarowania Przestrzennego na usługi produkcyjne i składy. Teren dostępny z drogi krajowej nr 48, wyposażony w sieć wodociągową, elektroenergetyczną i telefoniczną. Planowane utworzenie Podstrefy Sobieszyn Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren stanowi własność komunalna.
 • Strefa przedsiębiorczości „Południowa” o powierzchni ok. 55 ha w Sobieszynie, przeznaczona w Przestrzennym Planie Zagospodarowania na usługi produkcyjne i składy. Teren dostępny z drogo krajowej nr 48 i dróg powiatowych nr 1249 i 1435. Sieć wodociągowa doprowadzona do granicy terenu, projektowana linia WN 110 kV. Możliwość powiększenia strefy SSE o wymieniony teren. Teren stanowi własność komunalną.

Gmina Nowodwór

 • Teren o powierzchni 3 ha w miejscowości Nowodwór, w Przestrzennym Planie Zagospodarowania przeznaczony pod działalność usługowo-produkcyjną, wyposażony w wodociąg i sieć elektroenergetyczną. Teren stanowi własność prywatną. Obecnie jest użytkowany rolniczo.
 • Teren o powierzchni 1,5 ha w miejscowości Trzcianki, w Planie Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczony pod działalność usługowo-produkcyjną, wyposażony w wodociąg i energię elektryczną. Teren stanowi własność prywatną. Obecnie jest użytkowany rolniczo.
 • Teren o powierzchni 3 ha w miejscowości Niedźwiedź, w Przestrzennym Planie Zagospodarowania przeznaczony pod działalność usługowo-produkcyjną, wyposażony w wodociąg i energię elektryczną. Teren stanowi własność prywatną. Obecnie jest użytkowany rolniczo.
 • Teren o powierzchni 3 ha w Grabowie Szlacheckim, w Przestrzennym Planie Zagospodarowania przeznaczony pod działalność usługowo-produkcyjną, wyposażony w wodociąg energię elektryczną. Teren stanowi własność prywatną. Obecnie jest użytkowany rolniczo.

Miasto Dęblin

 • Teren o powierzchni łącznej 6,68 ha, w tym 3,65 ha to własność komunalna, 2,4 ha własność PKP, 0,86 ha własność prywatna osób publicznych. W Miejskim Przestrzennym Planie Zagospodarowania teren przeznaczony jest pod przemysł i składy. Obecnie zagospodarowanie terenu stanowią nieużytki oraz zdekapitalizowana zabudowa mieszkaniowa, przeznaczona do likwidacji. Teren wyposażony w sieć elektryczną, gazową, wodę do celów socjalnych, łącze telekomunikacyjne.
 • Teren o powierzchni 11,9557 ha, w Miejskim Przestrzennym Olanie Zagospodarowania przeznaczony pod funkcję turystyczną z możliwości realizacji infrastruktury sportowej. Obecnie stanowi on nieużytek. Teren jest własności komunalną. Brak wyposażenia w media.
 • Teren o powierzchni 0,3316 ha, obecnie nieużytkowany, wyposażony w podziemną linię elektroenergetyczną średniego napięcia. Przez teren przebiega kanał ciepłowniczy. Stanowi własność ciepłowniczą.
Powrót