Tutaj jesteś Kultura i oświata Powiatowe szkoły przygotowane do...

Aktualności - Kultura i oświata

05-06-2020

Powiatowe szkoły przygotowane do matury 2020 

Zdjęcie Artykułu

W poniedziałek, 8 czerwca, rozpocznie się tegoroczny egzamin dojrzałości, który odbywać się będzie w ścisłym reżimie sanitarnym. 5 czerwca w Starostwie Powiatowym w Rykach odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa, organizacji i przebiegu matur w szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat rycki.

 

W spotkaniu z dyrektorami placówek uczestniczył Starosta Rycki Dariusz Szczygielski, Wicestarosta Dariusz Cenkiel i Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Małgorzata Grzechnik.

Tegoroczny egzamin będzie się różnić od tych z lat poprzednich. Nowa sytuacja epidemiologiczna wymusza konieczność dostosowania szkół do specjalnych wytycznych opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Główny Inspektorat Sanitarny. W szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat rycki, trwają ostatnie przygotowania do przeprowadzenia egzaminów. Z powodu konieczności wyznaczenia odpowiednich odległości między uczniami w placówkach przygotowano m.in. więcej sal niż w latach poprzednich. Wszystkie te pomieszczenia zostały zdezynfekowane. Dostępnych będzie również więcej wejść do budynków, tak by uczniowie nie kumulowali się w jednym miejscu. Przy każdym wejściu będą też stanowiska z płynami do dezynfekcji.

W czasie epidemii koronawirusa w wielu aspektach naszego życia mamy do czynienia z zupełnie nową dla nas rzeczywistością. Matura 2020 będzie z pewnością wyjątkowa i będzie wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas. Podczas egzaminów musimy pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo zarówno uczniów, jak i pracowników szkół  – mówił podczas spotkania z dyrektorami Starosta Dariusz Szczygielski.

Ze względu na szczególną sytuację epidemiczną, dla zapewnienia bezpieczeństwa egzaminatorom i zdającym, tegoroczny egzamin dojrzałości zostanie przeprowadzony bez części ustnej. Egzaminy maturalne potrwają od 8 do 26 czerwca. Dodatkowe egzaminy odbędą się od 8 do 11 lipca.
MEN przewiduje, że wyniki matur będą znane do 11 sierpnia. Na początek września zaplanowano egzaminy poprawkowe.

 

Powiatowe szkoły przygotowane do matury 2020 

Powrót