Zespół szkół Zawodowych nr 1 w Rykach

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Zespół szkół Zawodowych nr 1 w Rykach Drukuj Zapisz

MAMY NADZIEJĘ, ŻE URATUJEMY KOMUŚ ŻYCIE!

16 kwietnia 2024 roku podczas akcji #KOMÓRKOMANIA w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Wł. Korżyka w Rykach zarejestrowanych zostało 29 potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim odważnym o wielkich sercach, którzy są gotowi bezinteresownie pomóc drugiemu człowiekowi! Dziękujemy też tym, którzy wspierali naszą akcję, sami nie mogąc zostać dawcami.

W Polsce co 40 minut stawiana jest diagnoza: nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych. Znalezienie odpowiedniego dawcy jest czasem bardzo trudne, dlatego im więcej będzie osób zarejestrowanych w bazie jako potencjalni dawcy, tym więcej pacjentów będzie mogło mieć nadzieję na wygranie z chorobą.

Osoby w przedziale wiekowym 18 – 55 lat, o dobrym ogólnym stanie zdrowia, mogą się zarejestrować, wypełniając formularz oraz pobierając wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Potencjalny Dawca powinien być gotowy na pomoc choremu dwiema metodami (o wyborze metody decydują lekarze, biorąc pod uwagę stan zdrowia Pacjenta): 

  • Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 90% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. 
  • Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej (szpik NIGDY nie jest pobierany z kręgosłupa!). Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego. 

JEŚLI DAWCA PREFERUJE TYLKO JEDNĄ Z METOD, REJESTRACJA NADAL JEST MOŻLIWA i pobranie zostanie przeprowadzone sposobem zgodnym z jego preferencjami i możliwościami.

Przypominamy, że osoby chcące się zarejestrować, mogą to zrobić, kontaktując się drogą mailową z fundacją DKMS (www.dkms.pl)

Autor: Ewa Urban
Powrót