Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie Drukuj Zapisz

Praktyki zawodowe uczniów ZSZ nr 2 w Dęblinie

Od tygodnia 23 uczniów Technikum nr 2 w Dęblinie odbywa praktyki zawodowe w portugalskich firmach, a konkretnie w ich działach finansowych, agencjach reklamowych oraz hotelach zgodnie ze swoim kierunkiem kształcenia w ramach projektu Erasmus+, Akcja KA121-VET- Akredytowane projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe, Konkurs 2023. Dla wielu z nas jest to pierwszy zagraniczny wyjazd i spotkanie z nową kulturą.

A oto relacje naszych kolegów i koleżanek:

 

,,Praktyki odbywamy w "Associação Portuguesa dos Veteranos de Guerra" w Bradze. Firma ta odgrywa dużą rolę w leczeniu traumy weteranów wojennych. Pracujemy w dziale księgowości, gdzie mamy możliwość wykorzystania zdobytej w szkole wiedzy w praktyce. Uczymy się obsługi programów księgowych dotyczących rozliczeń z kontrahentami. Miłym zaskoczeniem było dla nas, że sposób prowadzenia ewidencji księgowej w Portugalii jest zbliżony do tego, jaki znamy z lekcji rachunkowości. Nasi przełożeni są dla nas dużym wsparciem, zawsze chętnie służą pomocą. Będziemy ciepło wspominać ten czas”.

 

Emilia Kalbarczyk, Natalia Przychodzień

Klasa III, technik rachunkowości 

 

,,Pracuję w "Decorbag" w Barcelos. Jest to firma, ​​która konkuruje na rynku od 22 lat, produkuje opakowania prezentowe, pudełka, torby reklamowe i personalizowane  gadżety. Moja praca polega na robieniu zdjęć i filmów promocyjnych, które trafiają do firmowych mediów społecznościowych. Zdobyte w szkole umiejętności  obsługi i wykorzystania programu Corel okazały się bardzo przydatne. Mam również możliwość podpatrzenia, jak w praktyce wygląda współpraca między firmą, jej kontrahentami i klientami. Team, z którym pracuję, jest bardzo zgrany, daje mi możliwość szlifowania języka angielskiego. Świetnie trafiłam”.

 

Zuzanna Janeczko 

Klasa IV, technik reklamy

 

,,Praktyki odbywam w 3 - gwiazdkowym hotelu "Top'otel" w centrum Barcelos znajdującym się w środku portugalskiego szklaku prowadzącego do Santiago de Compostela. Pod czujnym okiem właścicieli hotelu poznajemy ten biznes od podszewki. Pomagamy przy organizacji posiłków, zajmujemy się utrzymaniem porządku w lobby, pokojach hotelowych oraz przygotowujemy je dla nowych gości. Dzięki przyjaznej  atmosferze w pracy dzień praktyk mija szybko i mamy wciąż wiele energii na nowe wyzwania. Zgłoszenie się do tego projektu było jedną z najlepszych decyzji w moim życiu. Nigdy tego nie zapomnę”. 

Viktoriya Barasiy

Klasa IV, technik hotelarstwa 

 

Przed nami kolejny tydzień w słonecznej Portugalii. Z każdym dniem nabieramy więcej pewności siebie, szczególnie w komunikowaniu się ze współpracownikami w języku angielskim. Poznajemy kulturę Portugalii i zwyczaje jej mieszkańców.

Praca w zagranicznym przedsiębiorstwie, znajomość języków obcych, a także umiejętności organizacyjne, otwartość, zdolności adaptacyjne oraz pewność siebie, które rozwijamy dzięki udziałowi w projekcie, będą naszymi atutami podczas poszukiwania pierwszej pracy.

 

Autorki: Emilia Kalbarczyk i Natalia Przychodzień

Klasa III, technik rachunkowości

 

Autor: Ewa Urban
Powrót