Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

WIRTUALNE ODWIEDZINY W LOTNICZEJ AKADEMII WOJSKOWEJ

28 kwietnia uczniowie klas drugich Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie, uczestniczący w projekcie MON: Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych w ramach preorientacji zawodowej mogli uczestniczyć w wirtualnym spotkaniu z przedstawicielem LAW.

Warto przypomnieć, że dęblińska Szkoła Orląt od samego początku wspiera szkołę „u Kickiego” w realizacji innowacyjnych zajęć z podstaw wiedzy o wojskowości. Dzięki współpracy oficerowie i studenci LAW realizują teoretyczne i praktyczne zajęcia, wprowadzając młodzież  w „arkana wojskowości”

Umowa o współpracy zawarta ponad 12 lat temu obowiązuje do dnia dzisiejszego, a w ramach jej realizacji uczniowie sobieszyńskiej szkoły brali udział w przysięgach podchorążych, obchodach 100- lecia polskiego Lotnictwa wojskowego, Świętach Podchorążych i organizowanych z tej okazji defiladach, w trakcie których uczniowie „od Kickiego” mają okazję maszerować razem z pododdziałami Wojska Polskiego.

Uczestniczący w spotkaniu Michał Łapka stwierdził: bardzo dziękujemy za spotkanie z LAW (…) w najbliższym czasie chcielibyśmy uczestniczyć w podobnych spotkaniach z przedstawicielami Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Szkoły Podchorążych….

Działania realizowane w ZS w Sobieszynie w ramach projektów MON: Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych i Oddziałów Przygotowania Wojskowego przynoszą wymierne efekty. Coraz więcej absolwentów rozpoczyna swoją przygodę z wojskiem w ramach: skróconej służby przygotowawczej, kursów podoficerskich, studiując na uczelniach wojskowych (w obecnej chwili nasi absolwenci studiują w LAW i WAT), a także podejmując służbę w WOT. Kilku absolwentów pełni czynną służbę w różnych formacjach Wojska Polskiego.

Wojciech Niedziółka

Autor: Powiat Rycki
Powrót