Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
GALERIA ZDJĘĆ
Ikona zdjęcia

Aktualności Drukuj Zapisz

Uroczyste otwarcie nowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rykach

28 czerwca br. odbyła się wyjątkowa uroczystość oficjalnego otwarcia nowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rykach. Choć strażacy z Ryk do nowej siedziby przy ulicy Lubelskiej przeprowadzili się już pod koniec kwietnia, to ze względu na pandemię uroczystości zostały przełożone.

Przybyłych na uroczystość powitał Komendant Powiatowy PSP w Rykach st. bryg. Krzysztof Morawski. Wśród gości był m.in. Bolesław Gzik - Wicewojewoda Lubelski, Posłowie Na Sejm RP Sylwester Tułajew, Krzysztof Szulowski i Sławomir Skwarek, nadbrygadier Grzegorz Alinowski - Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie. Na tak ważnej dla naszego regiony uroczystości nie mogło również zabraknąć przedstawicieli samorządowców z terenu powiatu ryckiego. Samorząd powiatu ryckiego reprezentował Starosta Rycki Dariusz Szczygielski wraz z Wicestarostą Moniką Kośmińska, Przewodniczącym Rady Powiatu Piotrem Łysoniem oraz Członkami Zarządu Powiatu Grażyną Jeżewską i Karolem Zagożdżonem.

Budowa nowej siedziby Komendy to inwestycja, na którą już od wielu lat czekali strażacy i mieszkańcy powiatu ryckiego. Była możliwa dzięki przekazaniu przez Miasto Ryki działki pod budowę o powierzchni 1,1 ha oraz pozyskania środków na inwestycję. Kosztowała w sumie ponad 18 mln zł (6 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa, 12 mln zł z budżetu wojewody lubelskiego, 26 tys. zł z budżetu powiatu ryckiego, 4 tys. zł z jst z terenu powiatu). Nowy obiekt mieści administrację komendy powiatowej straży wraz z jednostką ratowniczo-gaśniczą oraz nowoczesnym zapleczem szkoleniowym. Strażacy mają do swojej dyspozycji garaż główny na 10 pojazdów, garaż na pojazdy operacyjne, myjnię przejazdową, warsztat, suszarnię węży, pralnię, szatnię, pokoje do odpoczynku, jadalnię z podgrzewalnią posiłków, łazienki, salę narad, świetlicę szkoleniową, sale edukacyjną - ognik, siłownię, pokoje biurowe, serwerownię, archiwum, salę dla związku emerytów i rencistów pożarnictwa, magazyny na sprzęt i urządzenia. W ramach inwestycji powstały także boisko wielofunkcyjne, ściana wspinaczkowa oraz wspinalnia strażacka z poduszką i dobiegiem. W obiektach zastosowano nowoczesne rozwiązania z odnawialnymi źródłami energii w tym między innymi instalacje solarną i fotowoltaiczną dzięki, którym znacznie obniżą się koszty.

Wszystkim zaangażowanym w działania rzecz budowy strażnicy podziękował Starosta Dariusz Szczygielski:

Dzisiejsza uroczystość to dowód na to, że warto podejmować trudne decyzje, wytyczać dalekosiężne plany i dążyć do ich realizacji. Gratulujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej jakże potrzebnej i oczekiwanej inwestycji, a jednocześnie dziękujemy za troskę i działania na rzecz lokalnej społeczności.

Nadbryg. Grzegorz Alinowski podkreślił, że wydarzenia ostatnich dni są najlepszym dowodem na to jak bardzo potrzebna jest straż pożarna:

W ciągu trzech dni w związku z anomaliami pogodowymi interweniowaliśmy 1200 razy, to tyle ile interweniujemy normalnie w ciągu trzech tygodni.

 

 

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót