Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

Uroczyste otwarcie nowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rykach

28 czerwca br. odbyła się wyjątkowa uroczystość oficjalnego otwarcia nowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rykach. Choć strażacy z Ryk do nowej siedziby przy ulicy Lubelskiej przeprowadzili się już pod koniec kwietnia, to ze względu na pandemię uroczystości zostały przełożone.

Przybyłych na uroczystość powitał Komendant Powiatowy PSP w Rykach st. bryg. Krzysztof Morawski. Wśród gości był m.in. Bolesław Gzik - Wicewojewoda Lubelski, Posłowie Na Sejm RP Sylwester Tułajew, Krzysztof Szulowski i Sławomir Skwarek, nadbrygadier Grzegorz Alinowski - Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie. Na tak ważnej dla naszego regiony uroczystości nie mogło również zabraknąć przedstawicieli samorządowców z terenu powiatu ryckiego. Samorząd powiatu ryckiego reprezentował Starosta Rycki Dariusz Szczygielski wraz z Wicestarostą Moniką Kośmińska, Przewodniczącym Rady Powiatu Piotrem Łysoniem oraz Członkami Zarządu Powiatu Grażyną Jeżewską i Karolem Zagożdżonem.

Budowa nowej siedziby Komendy to inwestycja, na którą już od wielu lat czekali strażacy i mieszkańcy powiatu ryckiego. Była możliwa dzięki przekazaniu przez Miasto Ryki działki pod budowę o powierzchni 1,1 ha oraz pozyskania środków na inwestycję. Kosztowała w sumie ponad 18 mln zł (6 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa, 12 mln zł z budżetu wojewody lubelskiego, 26 tys. zł z budżetu powiatu ryckiego, 4 tys. zł z jst z terenu powiatu). Nowy obiekt mieści administrację komendy powiatowej straży wraz z jednostką ratowniczo-gaśniczą oraz nowoczesnym zapleczem szkoleniowym. Strażacy mają do swojej dyspozycji garaż główny na 10 pojazdów, garaż na pojazdy operacyjne, myjnię przejazdową, warsztat, suszarnię węży, pralnię, szatnię, pokoje do odpoczynku, jadalnię z podgrzewalnią posiłków, łazienki, salę narad, świetlicę szkoleniową, sale edukacyjną - ognik, siłownię, pokoje biurowe, serwerownię, archiwum, salę dla związku emerytów i rencistów pożarnictwa, magazyny na sprzęt i urządzenia. W ramach inwestycji powstały także boisko wielofunkcyjne, ściana wspinaczkowa oraz wspinalnia strażacka z poduszką i dobiegiem. W obiektach zastosowano nowoczesne rozwiązania z odnawialnymi źródłami energii w tym między innymi instalacje solarną i fotowoltaiczną dzięki, którym znacznie obniżą się koszty.

Wszystkim zaangażowanym w działania rzecz budowy strażnicy podziękował Starosta Dariusz Szczygielski:

Dzisiejsza uroczystość to dowód na to, że warto podejmować trudne decyzje, wytyczać dalekosiężne plany i dążyć do ich realizacji. Gratulujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej jakże potrzebnej i oczekiwanej inwestycji, a jednocześnie dziękujemy za troskę i działania na rzecz lokalnej społeczności.

Nadbryg. Grzegorz Alinowski podkreślił, że wydarzenia ostatnich dni są najlepszym dowodem na to jak bardzo potrzebna jest straż pożarna:

W ciągu trzech dni w związku z anomaliami pogodowymi interweniowaliśmy 1200 razy, to tyle ile interweniujemy normalnie w ciągu trzech tygodni.

 

 

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót