Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

STOP BORELIOZIE! - Bezpłatne badania dla mieszkańców powiatu ryckiego

Serdecznie zapraszamy Mieszkańców Powiatu Ryckiego do udziału w bezpłatnych badaniach w kierunku wykrycia boreliozy – choroby przenoszonej przez kleszcze. Badana będą realizowane w Starostwie Powiatowym w Rykach ul. Wyczółkowskiego 10A pokój nr 5 na parterze, w dniu 9 września 2022 r. (piątek) w godzinach od 10.00 do 15.00.

STOP boreliozie!

Weź udział w Projekcie i wykonaj bezpłatne badania w kierunku boreliozy jeśli:

  • kiedykolwiek byłeś́ ukąszony przez kleszcza;
  • jesteś́ narażony na kontakt z kleszczami ze względu na charakter swojej pracy;
  • występują̨ u Ciebie niespecyficzne objawy, które mogą̨ wskazywać́ na boreliozę̨, ale nie przypominasz sobie pokłucia przez kleszcza;
  • jesteś́ mieszkańcem województwa lubelskiego, ukończyłeś 15 lat i jesteś aktywny zawodowo.

 

WAŻNE:

  • osoba poddająca się badaniu NIE MUSI BYĆ NA CZCZO;
  • należy mieć przy sobie numer PESEL oraz numer telefonu z uwagi na fakt, że informacja o pozytywnym wyniku badania zostanie w pierwszej kolejności przekazana telefonicznie

 

Projekt „Stop boreliozie!” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 skierowany jest do mieszkańców województwa lubelskiego w wieku aktywności zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem grup ryzyka: rolników, leśników, myśliwych, którzy podejrzewają̨ u siebie boreliozę̨ lub miały kontakt z kleszczem. Pierwszym etapem Programu będzie przeprowadzenie wywiadu przez pielęgniarkę̨/lekarza oraz wypełnienie kwestionariusza ankiety w celu wyselekcjonowania osób z podejrzeniem choroby.

W przypadku osób, u których istnieje ryzyko choroby zostanie wydane skierowanie na wykonanie testów diagnostycznych tj. test ELISA w klasie IgM oraz w klasie IgG. W sytuacji gdy wynik testu ELISA będzie pozytywny bądź́ wątpliwy, pacjent zostanie skierowany przez lekarza na dalszą diagnostykę̨ tj. test Western – blot (test potwierdzający) w klasie IgG oraz w klasie IgM.

Wyniki badań diagnostycznych zostaną̨ zinterpretowane przez lekarza wraz z informacją o ewentualnej potrzebie konsultacji z lekarzem specjalistą w zakresie chorób zakaźnych.

 

Plakat

 

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót