Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

Piknik wojskowy w Pruszkowie

31 marca grupa 45 kadetów z Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie na zaproszenie Mazowieckiego Oddziału Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji wzięła udział w zorganizowanym w Pruszkowie Pikniku wojskowym połączonym z Galą „Walkę mamy we krwi 3”

Od wczesnych godzin popołudniowych błonia Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie tętniły życiem. Stoiska promocyjne jednostek wojskowych, wozy bojowe wystawione przez Warszawską Brygadę Pancerną przyciągnęły liczną grupę zwiedzających, wśród których oprócz kadetów „od Kickiego” można było spotkać uczniów klas wojskowych z Wołomina i Urli.

Ponad 4 godzinne odwiedziny w Pruszkowie upłynęły bardzo szybko. Wśród młodych adeptów wojskowości największą ciekawość budziło stoiska wystawione przez Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, a także Centralny Wojskowy Ośrodek Sportowy na którym można było spotkać uczestniczkę wieczornej gali sztuk walki- Agatę Zygmunt.

Jednym z kulminacyjnych punktów pruszkowskiego pikniku było kurtuazyjne spotkanie uczniów „od Kickiego” z gen. bryg. Janem Wojno zastępcą dowódcy i szefem sztabu 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, który zachęcał młodzież do służby „w pancerniakach”.

Uczniowie sobieszyńskiej szkoły mieli okazję do uczestniczenia w treningu sztuk walki prowadzonym przez podchorążych Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a także obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Po zakończonym pikniku Aleksandra Michalak powiedziała: moje największe zainteresowanie wzbudził pokaz musztry paradnej (…) domyślam się ile pracy trzeba włożyć w jego przygotowanie. Jest to dla mnie dodatkowa motywacja żeby w szkole chodzić na dodatkowe zajęcia z musztry i dawać z siebie wszystko. Mam nadzieję, że za kilka lat, ja będę inspirować młodzież do zaangażowania i ćwiczeń…”, a Oliwia Frankiewicz dodaje: „…płynność ruchów żołnierzy budził podziw i ekscytację…”. Pod ogromnym wrażeniem pokazu musztry były również Weronika Ciołecka i Klaudia Niedziela, stwierdzając, że wartością dodaną pikniku była możliwość spotkania ze studentami uczelni wojskowych i porozmawiania o ich akademickich doświadczeniach.

 

Pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego podczas Pikniku Wojskowego w Pruszkowie. 31.03.2023

Trochę inne spojrzenie na wojskowe święto miał Patryk Próchniewicz, który oprócz zachwytów dotyczących broni pancernej i pokazu musztry stwierdził, że najwięcej czasu spędził przy namiocie Wojsk Obrony Terytorialnej- ze służbą w tej formacji wiążę swoją przyszłość- podkreślił Patryk.

Udział w tego typu przedsięwzięciach to dla młodzieży możliwość zdobywania nowych doświadczeń, nawiązywania nowych doświadczeń, a także możliwość ukierunkowania „kariery” wojskowej.

Wojciech Niedziółka

http://sobieszynbrzozowa.pl/2023/04/02/piknik-wojskowy-w-pruszkowie/

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót