Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
GALERIA ZDJĘĆ
Ikona zdjęcia

Aktualności Drukuj Zapisz

AKCJA „REINHARDT”

Na zaproszenie Pana Starosty Dariusza Szczygielskiego w dniu 5 czerwca 2023 r w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej Rykach mieliśmy zaszczyt gościć Pana Jarosława Stawiarskiego - Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Panią dr. hab. Sabinę Bober prof. KUL z Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wizyta związana była z upamiętnieniem 81 Rocznicy Akcji ,, Reinhardt”.

Uroczystość miała na celu przekazanie prawdy historycznej o zbrodni dokonanej przez Niemców na ludności żydowskiej w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski.

Prelekcja dr. hab. Sabiny Bober prof. KUL, została wysłucha przez ponad 400 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Rykach, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Rykach oraz Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Rykach.

Podczas spotkania został odczytany list Ministra Edukacji i Nauki Pana Przemysława Czarnka, w którym wyraził, że ,,...docenia uczczenie pamięci niemal dwóch milionów ludzkich istnień – europejskich Żydów – zamordowanych przed osiemdziesięcioma laty w masowych egzekucjach, gettach, obozach pracy, jak również w niemieckich nazistowskich obozach zagłady…”

Autor: Ewa Urban
Powrót