Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

AKCJA „REINHARDT”

Na zaproszenie Pana Starosty Dariusza Szczygielskiego w dniu 5 czerwca 2023 r w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej Rykach mieliśmy zaszczyt gościć Pana Jarosława Stawiarskiego - Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Panią dr. hab. Sabinę Bober prof. KUL z Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wizyta związana była z upamiętnieniem 81 Rocznicy Akcji ,, Reinhardt”.

Uroczystość miała na celu przekazanie prawdy historycznej o zbrodni dokonanej przez Niemców na ludności żydowskiej w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski.

Prelekcja dr. hab. Sabiny Bober prof. KUL, została wysłucha przez ponad 400 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Rykach, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Rykach oraz Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Rykach.

Podczas spotkania został odczytany list Ministra Edukacji i Nauki Pana Przemysława Czarnka, w którym wyraził, że ,,...docenia uczczenie pamięci niemal dwóch milionów ludzkich istnień – europejskich Żydów – zamordowanych przed osiemdziesięcioma laty w masowych egzekucjach, gettach, obozach pracy, jak również w niemieckich nazistowskich obozach zagłady…”

Autor: Ewa Urban
Powrót