Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie

11 września 2023r. społeczność naszej szkoły po raz kolejny przystąpiła do akcji „Narodowe Czytanie” pod patronatem Prezydenta RP i jego małżonki. Na lekturę tegorocznej edycji czytelniczej inicjatywy wybrana została” powieść Elizy Orzeszkowej – „Nad Niemnem”.

Do lektury tego dzieła tak zachęcał Prezydent RP w swoim liście otwartym: „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.” 

Dzięki temu, że w poniedziałkowe przedpołudnie była piękna pogoda, mogliśmy spotkać się i zagłębić w lekturę na łonie natury. Do wspólnego czytania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice, Vice Dyrektor Szkoły Pani Iwona Wierzchowska – Kuta oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie Pani Magdalena Krasuska. Ochotników do głośnego czytania książki nie brakowało i choć powieść została napisana już jakiś czas temu, a niektóre wyrazy już nie funkcjonują w obecnej polszczyźnie, wspólne głośne czytanie przebiegało płynnie i w nastrojowym klimacie. 

Wszyscy obecni mogli obejrzeć przygotowaną gazetkę o Elizie Orzeszkowej oraz wystawę książek pisarki, a osoby, które przyniosły własny egzemplarz powieści Elizy Orzeszkowej miały okazję oznaczyć go pamiątkową pieczęcią.

Tegoroczna – dwunasta edycja Narodowego Czytania – już za nami. Dziękujemy szkolnej społeczności za udział w akcji, tym, którzy czytali i tym, którzy słuchali. Tego typu działania są dowodem na to, że warto zachęcać młode pokolenia do obcowania z polską literaturą i motywować do poznawania dziedzictwa kulturowego.

Autor: Anna Strumnik

https://zsz1deblin.pl/a,1260,narodowe-czytanie

 

Autor: Ewa Urban
Powrót