Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” w Miętnem

W miejscowości Miętne, w powiecie garwolińskim, w sobotę 16 września br. odbyło się Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” z udziałem m.in. Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa i Senator RP Marii Koc.

Powiat Rycki podczas uroczystości reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Wrzosówki oraz koło Gospodyń Miejskich „Nadwiślańskie Babeczki” z Dęblina wraz ze Starostą Ryckim Dariuszem Szczygielskim, Przewodniczącym Rady Powiatu Ryckiego Piotrem Łysoniem oraz Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Lilianną Dąbrowską. 

Obchody rozpoczęły się w południe uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy. Wraz z Księdzem Biskupem mszę świętą koncelebrowali księża proboszczowie z okolicznych parafii. Na zakończenie Biskup pobłogosławił bochny chleba, płody ziemi i dożynkowe wieńce. Po mszy Korowód z wieńcem dożynkowym przeszedł pod scenę główną.

W dalszej części uroczystości odbył się obrzęd żniwny w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Czerniczanki” z Czernica (gmina Kłoczew), z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego i Starostów Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi. Starostowie przekazali Premierowi chleb dożynkowy, jeden z najważniejszych symboli Święta Plonów. Kolejnym akcentem z Powiatu Ryckiego był występ artystyczny Zespołu „Kłoczewiacy”, który na scenie zaprezentował tradycyjne pieśni ludowe.

Dożynki to także okazja do licznych wyróżnień i podziękowań tym, którzy aktywnie działają na rzecz rozwoju polskiej wsi. Pamiątkowe medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości z rąk Premiera Mateusza Morawieckiego otrzymały Koła Gospodyń Wiejskich, natomiast odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” przekazał wyróżnionym  rolnikom Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus. Osobom i rodzinom zaangażowanym w prace lokalnej społeczności w komitetach parafialnych, kołach gospodyń czy szkołach Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg odznaczyła honorową odznakę „Meritis pro Familia”.

Wydarzenie było okazją do bezpośredniego spotkania i rozmów Premiera z rolnikami
i kołami gospodyń wiejskich. Mateusz Morawicki był pod dużym wrażeniem występów zarówno Zespołu Śpiewaczego „Czerniczanki” jak również Zespołu „Kłoczewiacy”. Premier spędził również czas z kołami gospodyń w powiatu ryckiego, z zachwytem przyglądając się stoiskom przygotowanym przez nasze Panie i Panów. Podczas długiej rozmowy z przedstawicielami naszego regionu, Premier podkreślił: „Powiat Rycki dobrze mi się kojarzy, szczególnie ze Szpitalem Powiatowym w Rykach, którego reaktywacja jest wielkim sukcesem Pana Starosty oraz moim własny.”

 

Autor: Ewa Urban
Powrót