Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
GALERIA ZDJĘĆ
Ikona zdjęcia

Aktualności Drukuj Zapisz

Kongres Ruchu „Europa Christi” na KUL

W miniony piątek 22 września br. na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyła się konferencja naukowa pn. „Różnorodność europejskiej kultury prawnej a proces kreowania zrównoważonego rozwoju regionalnego”, w ramach VII edycji Kongresu Ruchu „Europa Christi”. Spotkanie zainaugurował Minister Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek.

W dyskusji na temat tożsamości współczesnej Europy, jej przeszłości, a także przyszłości cywilizacji chrześcijańskiej uczestniczyli również przedstawiciele powiatu ryckiego z Panem Starostą Dariuszem Szczygielskim na czele, któremu towarzyszyli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego Rykach z klasy IIa, IIIa i IVa wraz z dyrektorem Mariuszem Grzelakiem i nauczycielami: Grażyną Szlendak i Małgorzatą Łuszkiewicz oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Lilianna Dąbrowska. Młodzież była pod ogromnym wrażeniem konferencji, a przede wszystkim wykładu Ministra Przemysława Czarnka, Księdza profesora Jana Krajczyńskiego, a także profesora Bronisława Sitka z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Udział w dyskusji w tak zacnym gronie specjalistów był dla uczniów z Ryk niezapomnianym przeżyciem oraz źródłem wiedzy i inspiracji.

Wydarzenie stanowi pretekst do analizy i wymiany myśli na temat dziedzictwa prawno-kulturowego państw europejskich oraz ich roli w kształtowaniu modelu zrównoważonego rozwoju regionalnego. Podejmowana tematyka jest szczególnie ważna w kontekście aktualnego kryzysu tożsamościowego Europy oraz dynamicznych wyzwań geopolitycznych, takich jak wojna w Ukrainie czy kryzys energetyczny. 

Konferencja zgromadziła szerokie grono naukowców z różnych dyscyplin: socjologów, psychologów, filozofów, kulturoznawców, historyków, religioznawców, teologów oraz specjalistów z zakresu komunikacji i mediów.

Wydarzenie odbywa się w ramach VII edycji Kongresu  Ruchu „Europa Christi”.

Organizatorami spotkania są: Katedra Prawa, Samorządu Terytorialnego i Nauki Administracji KUL, Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Fundacja „Myśląc Ojczyzna” im. ks. inf. Ireneusza Skubisia.

Konferencja uzyskała dofinansowanie z programu „Doskonała Nauka II”.

Foto: www.brephoto.pl 

 

Autor: Ewa Urban
Powrót