Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

Kongres Ruchu „Europa Christi” na KUL

W miniony piątek 22 września br. na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyła się konferencja naukowa pn. „Różnorodność europejskiej kultury prawnej a proces kreowania zrównoważonego rozwoju regionalnego”, w ramach VII edycji Kongresu Ruchu „Europa Christi”. Spotkanie zainaugurował Minister Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek.

W dyskusji na temat tożsamości współczesnej Europy, jej przeszłości, a także przyszłości cywilizacji chrześcijańskiej uczestniczyli również przedstawiciele powiatu ryckiego z Panem Starostą Dariuszem Szczygielskim na czele, któremu towarzyszyli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego Rykach z klasy IIa, IIIa i IVa wraz z dyrektorem Mariuszem Grzelakiem i nauczycielami: Grażyną Szlendak i Małgorzatą Łuszkiewicz oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Lilianna Dąbrowska. Młodzież była pod ogromnym wrażeniem konferencji, a przede wszystkim wykładu Ministra Przemysława Czarnka, Księdza profesora Jana Krajczyńskiego, a także profesora Bronisława Sitka z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Udział w dyskusji w tak zacnym gronie specjalistów był dla uczniów z Ryk niezapomnianym przeżyciem oraz źródłem wiedzy i inspiracji.

Wydarzenie stanowi pretekst do analizy i wymiany myśli na temat dziedzictwa prawno-kulturowego państw europejskich oraz ich roli w kształtowaniu modelu zrównoważonego rozwoju regionalnego. Podejmowana tematyka jest szczególnie ważna w kontekście aktualnego kryzysu tożsamościowego Europy oraz dynamicznych wyzwań geopolitycznych, takich jak wojna w Ukrainie czy kryzys energetyczny. 

Konferencja zgromadziła szerokie grono naukowców z różnych dyscyplin: socjologów, psychologów, filozofów, kulturoznawców, historyków, religioznawców, teologów oraz specjalistów z zakresu komunikacji i mediów.

Wydarzenie odbywa się w ramach VII edycji Kongresu  Ruchu „Europa Christi”.

Organizatorami spotkania są: Katedra Prawa, Samorządu Terytorialnego i Nauki Administracji KUL, Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Fundacja „Myśląc Ojczyzna” im. ks. inf. Ireneusza Skubisia.

Konferencja uzyskała dofinansowanie z programu „Doskonała Nauka II”.

Foto: www.brephoto.pl 

 

Autor: Ewa Urban
Powrót