Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

Śladami ostatniej bitwy gen. Kleeberga

Na przełomie września i października uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego wyruszają w ponad 30 kilometrową trasę tak by uczcić rocznicę Ostatniej Bitwy Wojny Obronnej Polski w której uczestniczyła Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga.

Od dwóch lat rocznicowy przemarsz poświęcamy pamięci porucznika Franciszka Skrzypczyka– najdłużej żyjącego podkomendnego gen. Kleeberga.

W ponad 30 kilometrową trasę, grupa młodych adeptów wojskowości wyruszyła o 6.00 przemierzając trasę przebiegającą od szkoły do Woli Gułowskiej, w której znajduje się Muzeum Czynu Zbrojnego Kleeberczyków (aktualnie w remoncie) oraz Sanktuarium Żołnierzy Kampanii Wrześniowej. Przemierzając trasę oprócz Śladów bitwy gen. Kleeberga grupa pierwszoklasistów poznawała ciekawostki związane z historią regionu i ludzi z nim związanych. Przebieg przedsięwzięcia tak podsumował Jan Gałkowski: rajd był dla mnie ciekawą , choć wymagającą lekcją historii, którą mogłem przeżyć z innymi interesującymi i energetycznymi (tylko na początku) ludźmi. Mogłem lepiej poznać swoich Kolegów i Koleżanki w nietypowych warunkach.

Większość uczestników przedsięwzięcia podkreślało edukacyjne walory „nietypowej lekcji historii” w trakcie, której można było również zintegrować grupę, sprawdzić swoją silną wolę i wytrzymałość. Gabriela Cybul wspomina: moje odczucia po rajdzie są niezwykłe. Były momenty kiedy chciałam się poddać, lecz z drugiej strony chciałam udowodnić sama sobie, że dam radę (…) przeszłam cały rajd!!!

To pierwsza, lecz nie ostatnia nietypowa lekcja historii w której uczestniczą uczniowie „od Kickiego”.

Słowa podziękowania kierujemy do Starostwa Powiatowego w Rykach za wypożyczenie kamizelek odblaskowych, dzięki którym zwiększyło się bezpieczeństwo przemarszu, a także nauczycielom i wychowawcom, którzy wyruszyli razem z młodzieżą w tę niezwykłą podróż, dając świadectwo patriotyzmu.

W rajdzie uczestniczyli uczniowie klas 1 LP i 1 LPw. Opiekunami grupy byli: Sylwia Skwara, Justyna Klimowicz, Dorota Stosio, Izabella Wasilewska, Iwona Wasilewska, Urszula Sarzyńska, Łukasz Piątek oraz Wojciech Niedziółka.

http://sobieszynbrzozowa.pl/2023/10/01/sladami-ostatniej-bitwy-gen-kleeberga/

 

Autor: Ewa Urban
Powrót