Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
GALERIA ZDJĘĆ
Ikona zdjęcia

Aktualności Drukuj Zapisz

Śladami ostatniej bitwy gen. Kleeberga

Na przełomie września i października uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego wyruszają w ponad 30 kilometrową trasę tak by uczcić rocznicę Ostatniej Bitwy Wojny Obronnej Polski w której uczestniczyła Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga.

Od dwóch lat rocznicowy przemarsz poświęcamy pamięci porucznika Franciszka Skrzypczyka– najdłużej żyjącego podkomendnego gen. Kleeberga.

W ponad 30 kilometrową trasę, grupa młodych adeptów wojskowości wyruszyła o 6.00 przemierzając trasę przebiegającą od szkoły do Woli Gułowskiej, w której znajduje się Muzeum Czynu Zbrojnego Kleeberczyków (aktualnie w remoncie) oraz Sanktuarium Żołnierzy Kampanii Wrześniowej. Przemierzając trasę oprócz Śladów bitwy gen. Kleeberga grupa pierwszoklasistów poznawała ciekawostki związane z historią regionu i ludzi z nim związanych. Przebieg przedsięwzięcia tak podsumował Jan Gałkowski: rajd był dla mnie ciekawą , choć wymagającą lekcją historii, którą mogłem przeżyć z innymi interesującymi i energetycznymi (tylko na początku) ludźmi. Mogłem lepiej poznać swoich Kolegów i Koleżanki w nietypowych warunkach.

Większość uczestników przedsięwzięcia podkreślało edukacyjne walory „nietypowej lekcji historii” w trakcie, której można było również zintegrować grupę, sprawdzić swoją silną wolę i wytrzymałość. Gabriela Cybul wspomina: moje odczucia po rajdzie są niezwykłe. Były momenty kiedy chciałam się poddać, lecz z drugiej strony chciałam udowodnić sama sobie, że dam radę (…) przeszłam cały rajd!!!

To pierwsza, lecz nie ostatnia nietypowa lekcja historii w której uczestniczą uczniowie „od Kickiego”.

Słowa podziękowania kierujemy do Starostwa Powiatowego w Rykach za wypożyczenie kamizelek odblaskowych, dzięki którym zwiększyło się bezpieczeństwo przemarszu, a także nauczycielom i wychowawcom, którzy wyruszyli razem z młodzieżą w tę niezwykłą podróż, dając świadectwo patriotyzmu.

W rajdzie uczestniczyli uczniowie klas 1 LP i 1 LPw. Opiekunami grupy byli: Sylwia Skwara, Justyna Klimowicz, Dorota Stosio, Izabella Wasilewska, Iwona Wasilewska, Urszula Sarzyńska, Łukasz Piątek oraz Wojciech Niedziółka.

http://sobieszynbrzozowa.pl/2023/10/01/sladami-ostatniej-bitwy-gen-kleeberga/

 

Autor: Ewa Urban
Powrót