Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

PAMIĘĆ O PATRONIE NASZEJ SZKOŁY WCIĄŻ ŻYWA….

Pamięć o ostatniej bitwie kampanii polskiej 1939 roku i naszym Patronie – bohaterskim generale Franciszku Kleebergu to nasz obowiązek.

 

To właśnie z tego powodu w niedzielę, 8 października 2023 roku Sztandar naszej szkoły oraz grupa uczniów klas pierwszych pod opieką sorki Małgosi Radomskiej oraz sora Tomasza Nowaka przyjechali do Kocka. W miejscu, gdzie generał Kleeberg wraz ze swoimi żołnierzami toczyli krwawy bój o wolność ojczyzny, odbyły się obchody 84 rocznicy Bitwy pod Kockiem.

 

Część oficjalną z udziałem przedstawicieli władz, dowództwa Wojska Polskiego rozpoczął Apel Poległych na Cmentarzu Wojennym w Kocku podczas, którego oddaliśmy hołd generałowi Franciszkowi Kleebergowi i wszystkim walczącym o wolność naszej ojczyzny. Po nim, w uroczystym pochodzie uczestnicy przeszli pod Pomnik Generała Kleeberga usytuowany przy skrzyżowaniu ulic Kleeberga i Łukowskiej gdzie zapalono symboliczne znicze. Następnie pochód udał się do Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kocku, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny. 

Następnie, na placu przy kościele przygotowany został Piknik Wojskowy. Mogliśmy obejrzeć pokaz samochodów bojowych i sprzętu wojskowego. 

 

Było to ciekawe spotkanie z przeszłością i historią narodu polskiego. Mamy nadzieję, że uroczystość skłoniła wszystkich do refleksji na temat zła wojny. Wierzymy, że nigdy nie będziemy musieli przeżywać tego, czego doświadczyli polscy żołnierze walczący pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga pod Kockiem.

 

Autor: Małgorzata Radomska

https://zsz1deblin.pl/a,1274,pamiec-o-patronie-naszej-szkoly-wciaz-zywa

 

Autor: Ewa Urban
Powrót