Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

Międzynarodowy Dzień Białej Laski

W czwartek 19 października br. odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski organizowane przez Zarząd Koła Polskiego Związku Niewidomych w Rykach. W spotkaniu z członkami Koła uczestniczył Starosta Rycki Dariusz Szczygielski.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski to święto osób niewidomych i niedowidzących, obchodzone 15 październiku od 1964 roku.

W tym dniu osoby niewidome przypominają o swoich potrzebach, mówią, jak radzą sobie z problemami na co dzień. Na szczęście podejście do osób niepełnosprawnych zmienia się w pozytywny sposób, to cieszy – powiedział w trakcie uroczystości Starosta Dariusz Szczygielski - Życzę Państwu, aby realizacja szczytnych ideałów Polskiego Związku Niewidomych przynosiła jak najwięcej radości oraz poczucie spełnienia w służbie drugiemu człowiekowi.

Historia białej laski jako symbolu osób niewidomych zaczyna się w roku 1921, kiedy to pewien młody fotograf mieszkający w Wielkiej Brytanii uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i stracił wzrok. To on wpadł na pomysł pomalowania  laski na biały kolor, aby zwracała uwagę innych osób. Pomysł okazał się bardzo skuteczny i w związku z tym zalecał swoim niewidomym kolegom, aby uczynili to samo.

Biała laska stała się nie tylko narzędziem pomocnym przy samodzielnym poruszaniu się w przestrzeni, lecz również symbolem osób z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski ma przypominać wszystkim o potrzebach osób dotkniętych brakiem lub uszkodzeniem wzroku, którzy chcą żyć tak jak reszta społeczeństwa bez barier i ograniczeń.

 

 

Autor: Ewa Urban
Powrót