Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

POWIATOWY PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ I HARCERSKIEJ „WARTO BYĆ POLAKIEM”

Pielęgnowanie polskości i budowanie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży to główny cel, który przyświecał organizacji wydarzenia pod nazwą Powiatowy Przegląd Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej „Warto być Polakiem”. Przegląd odbył się w dniu 4 listopada 2023r. w Pałacu Mniszchów w Dęblinie.

Do udziału w Przeglądzie zaproszono zespoły dziecięce i młodzieżowe reprezentujące placówki oświatowe z terenu powiatu ryckiego (przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze) oraz drużyny harcerskie działające na terenie powiatu ryckiego.

Wszystkich przybyłych na Przegląd powitał Starosta Rycki Dariusz Szczygielski. Uroczystość rozpoczęła się od pokazu tańców w wykonaniu młodzieży z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie. 

Wydarzenie kulturalne nawiązywało do obchodzonych świąt i rocznic, oraz przypominało ważne wydarzenia z historii Polski. 

Występy młodych artystów oceniało Jury w składzie:

Przewodnicząca Jury – Grzegorz Pośpiech – instruktor z Ogniska Muzycznego w Rykach 

Członek Jury - Ewa Rząsa – instruktor MDK w Dęblinie

Członek Jury – Anna Wąsowska – Prezes Stowarzyszenia LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”.

Występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych dostarczyły wielu wzruszeń oraz niecodziennych wrażeń artystycznych. Atmosferę jedności i patriotyzmu podkreślały także harcerskie animacje i zabawy prowadzone przez druhów z Hufca ZHP Ryki w gronie uczestników Przeglądu. Na zakończenie uroczystości, wszyscy wokaliści otrzymali poczęstunek i nagrody rzeczowe, oraz pamiątkowe statuetki i dyplomy. Nagrody wręczył m.in. Starosta Rycki Dariusz Szczygielski. 

Laureatami Przeglądu zostali:

I miejsce – Duet „Barburka” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dęblinie 

II miejsce – Zespół „Pszczółki” z Miejskiego Przedszkola nr 1 „Bajka” w Dęblinie

II miejsce – Stężyca Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Urwipołcie” 

III miejsce – Duet Emilia i Tomasz Kujawscy ze Szkoły Podstawowej w Jakubówce

III miejsce – Zespół „Śmigłosy” ze Szkoły Podstawowej w Stężycy. 

Śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych to dla młodzieży ważna lekcja historii. Każdy utwór to inna opowieść o bohaterach i emocjach jaki im towarzyszyły – czasem zagrzewały do walki, a czasem wyrażały smutek i rozpacz. Organizacja wydarzenia miała na celu także pokazanie tego co dobre i piękne w historii naszego kraju, z wyszczególnieniem tego, co dotyczy województwa lubelskiego.

Zadanie odbyło się w ramach projektu „Pod skrzydłami lokalnych bohaterów” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiatową Bibliotekę Publiczną w Rykach przy dofinasowaniu ze Środków Biura „Niepodległa”. 

Partnerami przedsięwzięcia byli: Starostwo Powiatowe w Rykach, Urząd Miasta Dęblin, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Miejski Dom Kultury w Dęblinie, Hufiec ZHP Ryki, Stowarzyszenie LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”.

 

Autor: Ewa Urban
Powrót