Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

Obchody 80-tej rocznicy tragicznych wydarzeń w Woli Zadybskiej

11 marca br. Starosta Rycki Dariusz Szczygielski wziął udział w obchodach 80 rocznicy tragicznych wydarzeń w Woli Zadybskiej.

Podczas II Wojny Światowej w Woli Zadybskiej istniał silnie rozwinięty ruch oporu a mieszkańcy, biorąc czynny udział w walce o niepodległość, należeli do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. 10 marca 1944 roku Wola Zadybska została otoczona przez oddział żołnierzy niemieckich, którzy w domach i szkole szukali broni, radiostacji i zakazanych materiałów. W wyniku bestialskiego przesłuchania w budynku szkoły został zamordowany jej ówczesny dyrektor, społecznik i żołnierz AK Jan Kupczyk oraz miejscowy rolnik Kazimierz Kiełtyka. Dwóch innych mieszkańców zostało zastrzelonych, 13 aresztowano i wywieziono do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, gdzie zginęli.

Uroczystości 11 marca zachęcają do pochylenia się nad tym tragicznym wydarzeniem. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele MBNP w Woli Zadybskiej poświęconą pamięci poległych. Następnie delegacje udały się pod pomnik Pamięci Ofiar II Wojny Światowej, Mieszkańców Woli Zadybskiej, by tam złożyć symboliczne wieńce oraz znicze.

Cześć Ich pamięci!

Autor: Ewa Urban
Powrót