Aktualności

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności Drukuj Zapisz

I TY MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE!

Zostań potencjalnym dawcą komórek macierzystych

DZIEŃ DAWCY SZPIKU W MECHANIKU

W Polsce co 40 minut stawiana jest diagnoza: nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych. Znalezienie odpowiedniego dawcy jest czasem bardzo trudne, dlatego im więcej będzie osób zarejestrowanych w bazie jako potencjalni dawcy, tym więcej pacjentów będzie mogło mieć nadzieję na wygranie z chorobą.

We wtorek, 16 kwietnia 2024 r. w godzinach 08:30 – 15:30 w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach w bibliotece szkolnej odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców pod nazwą #KOMÓRKOMANIA. Tego dnia wszystkie zdrowe osoby, w wieku 18-55 lat mogą zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS Polska. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Potencjalny Dawca powinien być gotowy na pomoc choremu dwiema metodami (o wyborze metody decydują lekarze): 

  • Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 90% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. 
  • Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej (szpik NIGDY nie jest pobierany z kręgosłupa!). Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego. 

Organizatorzy gorąco zachęcają do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku (strona www.dkms.pl) oraz  rejestracji w dniu 16 kwietnia w Mechaniku.

Zdjęcie przedstawia plakat informacyjny z czerwonym tłem i białymi oraz czarnymi elementami tekstu. Plakat reklamuje wydarzenie "Dzień Dawcy w Korzycy Szlacheckiej" zachęcające do rejestrowania się jako dawcy komórek macierzystych z informacjami o miejscu, dacie i godzinach wydarzenia.
Na zdjęciu widoczni są trzej uśmiechnięci młodzi ludzie trzymający tablety z grafikami komórek krwi, otoczeni ikonami i tekstem promującym dawstwo szpiku.
Autor: Ewa Urban
Powrót