W dniach 21–24 maja 2026 roku Dęblin po raz szesnasty stał się miejscem spotkania harcerzy Nieprzetartego Szlaku z całej Polski. W XVI Ogólnopolskim Integracyjnym Zlocie Drużyn Nieprzetartego Szlaku ZHP Dęblin 2026 uczestniczyło 80 harcerzy i instruktorów z 12 drużyn harcerskich reprezentujących Chorągwie: Lubelską, Mazowiecką, Kujawsko-Pomorską, Stołeczną, Dolnośląską oraz Podkarpacką.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Starosty Powiatu Ryckiego Dariusza Szczygielskiego. Uroczysty apel inauguracyjny odbył się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Dęblinie. W otwarciu zlotu uczestniczyli: Wicestarosta Powiatu Ryckiego Monika Kośmińska, Burmistrz Miasta Dęblin Roman Dariusz Bytniewski, reprezentant Dowódcy 4. Pułku Saperów w Dęblinie pułkownik Marcin Drwal, reprezentant Dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej porucznik Natalia Matras, Zastępca Dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Jakub Mitek, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Dęblinie Beata Kursa, Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „IGNIS” Marta Czajkowska, reprezentant Towarzystwa Przyjaciół Dęblina Zbigniew Dzido oraz Komendant Hufca ZHP w Rykach phm. Jacek Zagożdżon.
Pierwszy dzień zlotu zakończyło Harcerskie Ognisko Pokoleń, które stworzyło wyjątkową atmosferę integracji, wspólnego świętowania i wymiany harcerskich doświadczeń.
Kolejny dzień wydarzenia obfitował w wiele atrakcji edukacyjnych, sportowych i integracyjnych. Harcerze poznali historię dęblińskiej Twierdzy oraz specyfikę pracy żołnierzy 4. Pułku Saperów i 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podczas warsztatów proobronnych uczestnicy uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy oraz obserwacji terenu przy użyciu specjalistycznego sprzętu optycznego. Dużą atrakcją była możliwość obejrzenia pojazdów wojsk inżynieryjnych oraz wyposażenia Patrolu Rozminowania. W piątkowe popołudnie odbyła się „Harcerska Olimpiada” na wesoło, natomiast wieczorem uczestnicy bawili się podczas koncertu druha Michała Pastuszaka i zespołu BARD BAND.
Trzeci dzień zlotu poświęcony był tematyce lotniczej. Harcerze odwiedzili Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, poznając historię i specyfikę polskiego lotnictwa wojskowego. Wieczorem odbył się Apel Pożegnalny, podczas którego Dyrektor SOSW w Dęblinie Beata Kursa wręczyła w imieniu Starosty Powiatu Ryckiego pamiątkowe statuetki oraz dyplomy uczestnikom wydarzenia.
Niedziela, będąca ostatnim dniem zlotu, upłynęła na rozkwaterowaniu obozowiska oraz harcerskich pożegnaniach. Uczestnicy dziękowali organizatorom za serdeczne przyjęcie, niezapomnianą atmosferę oraz bogaty program wydarzenia, zapowiadając swój udział w kolejnej edycji zlotu.
Serdeczne gratulacje kierujemy do organizatorów za przygotowanie kolejnej edycji zlotu integrującego środowiska harcerskie z całej Polski oraz promującego wartości harcerskie, współpracę i aktywność społeczną. Dziękujemy instruktorom, opiekunom, partnerom i instytucjom wspierającym realizację przedsięwzięcia, a także harcerzom za obecność, zaangażowanie i stworzenie wyjątkowej atmosfery, która na długo pozostanie w pamięci uczestników.
|
|
Marszalek.pdf | 251,89 kB |