Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Praktyki zagraniczne 16 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie – pierwsze wrażenia

Praktyki odbywają się w Sewilli, w Hiszpanii dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Logo Erasmus+
„Współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+”
 
 
Dla wielu uczniów jest to pierwsza zagraniczna eskapada i pierwsze tak bezpośrednie zetknięcie z odmienną kulturą, dlatego chętnie dzielą się swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami i pierwszymi doświadczeniami, z których przebija entuzjazm i zadowolenie z podjętego wyzwania.
 
A oto, co mówią uczniowie o praktykach:
 
Aleksandra Szymczak, Izabela Janiszewska, klasa III TG, technik żywienia i usług gastronomicznych
„Przed rozpoczęciem praktyk miałyśmy trochę obaw, ale nie mogłyśmy się też doczekać. Byłyśmy ciekawe jak wygląda praca w hiszpańskich lokalach gastronomicznych. Nazwa restauracji, w której odbywamy praktyki to "Plato Plato". Firma zajmuje się sporządzaniem potraw kuchni lokalnej, popularnych w Andaluzji oraz zapewnia klientom miłą atmosferę. Jako praktykantki zajmujemy się przygotowywaniem posiłków, obserwujemy proces sporządzania hiszpańskich dań takich jak chicarrones de Cadiz, ensaladilla, nachos, lagrimitas de pollo. Fajnie jest przekonać się, że nauka hiszpańskiego w szkole procentuje w życiu codziennym.”
 
 
Maria Lipska, Hubert Pataj, klasa III TEO, technik ekonomista
„Firma, w której odbywamy praktyki nazywa się Bonitarides i zajmuje się sprzedażą ubrań sportowych, a także zwykłych ubiorów i okularów przeciwsłonecznych.
Na praktykach pomagamy w księgowości firmy, działalności strony internetowej oraz inwentarzu towarów. Szef, który opiekuje się praktykantami jest bardzo zaangażowany w wyjaśnianie nam wszystkich tajników naszych obowiązków. Po ciężkim dniu praktyk miłym bonusem jest to, że czasami szef odwozi nas firmowym samochodem do naszej rezydencji.”
 
Kinga Cybulska i Justyna Maraszek, technik ekonomista
„Inversiones Roldan Guisado S.L. - Apartamentos Cruz del Campo.
W firmie Inversiones odbywamy staż na stanowiskach z angielskiego określanych jako: administrative assistant czyli pracownik administracyjny. Postawiono przed nami naprawdę odpowiedzialne zadania i jesteśmy zadowolone, że obdarzono nas takim zaufaniem. Zajmujemy się księgowaniem faktur z dwóch firm, hotelu oraz pobliskiego baru. Księgując sprawdzamy dane firmy, kwotę faktury netto, brutto oraz VAT. Naszym zadaniem jest upewnić się, że wszystko się zgadza. Cieszymy się kiedy udaje się wyłapać pewne nieścisłości, daje to przyjemne poczucie, że jesteśmy tu potrzebne.”
 
 
Gracjan Królikowski i Przemysław Szczodry, klas II II TR4, technik reklamy
„Jako uczniowie kształcących się w zawodzie technik reklamy trafiliśmy pod właściwy adres. Firma Landa Publicidad zajmuje się usługami reklamowymi i marketingowymi dla innych podmiotów. Naszym podstawowym obowiązkiem jak dotąd jest przygotowywanie gadżetów reklamowych takich jak smycze, torby, czapki czy maseczki. Bacznie obserwujemy również obowiązki innych pracowników i staramy się dowiedzieć jak najwięcej o całokształcie pracy firmy. Tradycyjne wspólne śniadania z hiszpańskimi współpracownikami dają dodatkowy wgląd w tutejszą kulturę i styl bycia.”
 
Emilia Gliwka, Zuzanna Gajdzińska, Aleksandra Jurzysta, klasa II TH4, technik hotelarstwa
„Praktyki zawodowe odbywamy w Hostelu Sevilla Dream Hostel w Sewilli. Hostel mieści się w samym sercu starego miasta, w starej kamienicy pełnej pięknych zdobionych kafli zwanych azulejos. Hostel zajmuje się oferowaniem usług noclegowych oraz żywieniowych. Najczęstszymi gośćmi są studenci różnych kierunków pobliskiej uczelni.
 
Nasza praktyka polega na przygotowywaniu pokoi dla gości oraz wykonywaniu czynności porządkowych całego obiektu noclegowego m.in. nauczyliśmy się jak poprawnie wykonać procedurę sprzątania pokoju na czysto. Praca od początku jest bardzo ciężka, ale cieszy nas obserwowanie jej efektów. Już niedługo działalność takiego obiektu turystycznego nie będzie miała przed nami żadnych tajemnic.”
 
Autor: Powiat Rycki
Powrót