Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Uczniowie ZSZ nr 2 w Dęblinie poznają Andaluzję

Nie tylko podróżowanie samolotem z kraju do kraju w czasach pandemii Covid-19 przedstawia sobą dodatkowe trudności. W trakcie pobytu w Hiszpanii musieliśmy dostosować się do lokalnych ograniczeń w przemieszczaniu się z prowincji do prowincji. Oznacza to, że możemy eksplorować wyłącznie okolice Sewilli. Na szczęście nie tylko miasto robi wielkie wrażenie. Przyległe tereny oferują wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia.

W sobotę 17 kwietnia uczestniczący w zagranicznych praktykach w ramach programu Erasmus+ uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Dęblinie kształcący się w zawodach technik: ekonomista, reklamy, rachunkowości, żywienia i usług gastronomicznych oraz hotelarstwa odbyli jednodniową wycieczkę w góry Sierra Norte de Sevilla. Samo pasmo górskie nie jest zbyt wysokie, bo nie przekracza 1000m n.p.m., ale oferuje kilka ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest Cerro del Hierro czyli góra żelaza. Jest to malownicza formacja skalna, powstała wskutek działań przyrody ale i człowieka gdyż jest to miejsce, w którym od starożytności ludzie wydobywali rudę żelaza. Stąd charakterystyczny krajobraz pełen skał o rdzawej barwie i ziemia o niezwykłym czerwonawym zabarwieniu. Odbyliśmy spacer pośród tych niezwykłych skał i zapuściliśmy się do jednego z tuneli. Była okazja do wykonania pięknych zdjęć i obowiązkowej fotografii grupowej.
 
Pokryte korkowym dębem wzgórza kryły ekscytującą niespodziankę, która szczególnie przypadła do gustu młodzieży. Wielu emocji dostarczyła wszystkim wizyta w parku linowym pełnym trudnych przejść, zjazdów na tyrolkach, asekurowanych wspinaczek po drzewach i skoków na linach.
 
Następnego dnia w niedzielę, już w Sewilli, grupa udała się na wizytę do jednej z charakterystycznych atrakcji miasta jaką jest Metropol Parasol zwany też Las Setas. Na jednym z centralnych placów miasta znajduje się konstrukcja przywodząca niektórym na myśl kształty rosnących obok siebie grzybów. Jest to ażurowa budowla, podobno największa na świecie wykonana z drewna, która znajdującym się na dole dostarcza cienia, a tym którzy wjadą na górę i przejdą się przebiegającą górą kładką zapierających dech w piersiach widoków na całe miasto. W podziemiach budowli można przyjrzeć się natomiast reliktom starożytnej historii miasta podziwiając archeologiczną odkrywkę przygotowaną do ekspozycji.
 
Spacer ciasnymi uliczkami śródmieścia, starej dzielnicy żydowskiej oraz wizyta na majestatycznym Placu Hiszpańskim były końcowym akcentem pełnego wrażeń dnia.
 
Weekend uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Dęblinie przebywających na zagranicznych praktykach w Hiszpanii trzeba uznać za udany. Udało nam się połączyć spędzanie czasu na łonie przyrody z ciekawymi dla nas aspektami kulturowymi, których znowu doświadczyliśmy odwiedzając historyczne centrum Sewilli.
 
Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie
 
Autor: Powiat Rycki
Powrót