Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Powiecie Ryckim

„Witaj maj, trzeci maj u Polaków błogi raj” – melodia „Mazurka 3 maja” zabrzmiała w poniedziałek w całej Polsce z okazji 230. Rocznicy Konstytucji 3 maja. Niestety, ze względu na sytuację epidemiczną, obchody Narodowego Święta nie były tak uroczyste jak w latach ubiegłych.

3 maja obchodzimy święto państwowe, które zostało ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji w 1791 r.

W tym roku ze względu na pandemię uroczystości na terenie powiatu ryckiego miały charakter symboliczny.

W Rykach obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po niej indywidualne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. W imieniu Samorządu Powiatu Ryckiego wieniec złożył Starosta Rycki Dariusz Szczygielski, Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Łysoń, Członek Zarządu Powiatu Grażyna Jeżewska oraz Radna Rady Powiatu Ryckiego Sylwia Sieraj.

Dęblin uczcił Narodowe Święto Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w Kościele pw. Piusa V Papieża o godz. 10.00, a następnie delegacje władz samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji z terenu miasta, złożyły wiązanki w Miejscach Pamięci Narodowej. W imieniu Samorządu Powiatu Ryckiego wiązankę złożyła Wicestarosta Powiatu Ryckiego Monika Kośmińska, w uroczystościach udział wzięła również Rana Powiatu Ryckiego Teresa Rayska.

W Stężycy w Kościele pw. Św. Biskupa Marcina również została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, a indywidualne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem przy Gminnym Ośrodku Kultury. W imieniu Samorządu Powiatu Ryckiego wiązankę złożył Członek Zarządu Powiatu Karol Zagożdżon.

W gminie Ułęż uroczystości z okazji 230. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja były połączone z obchodami Dnia Strażaka. Z tej podwójnej okazji w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie o godz. 12.00 została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz zmarłych i żyjących strażaków. Złożono również kwiaty i zapalono znicze w Miejscach Pamięci Narodowej. W imieniu Samorządu Powiatu Ryckiego wiązankę złożył Starosta Rycki Dariusz Szczygielski.

Konstytucja 3 Maja była pierwszym w Europie i drugim na świecie najważniejszym aktem ustawodawczym. Gruntownie zmieniała ustrój Rzeczypospolitej. Miała na celu wzmocnienie i ustabilizowanie państwa, znosiła liberum veto i wolną elekcję, reformowała wymiar sprawiedliwości, nadała nowe prawa mieszczaństwu. Dała nadzieję na odrodzenie Ojczyzny.

 

Foto: Urząd Miasta Dęblin, redakcja gazety „Twój Głos”

Autor: Powiat Rycki
Powrót