Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Uczniowie ZSZ nr 2 w Dęblinie pomyślnie zakończyli pierwsze praktyki zagraniczne w czasach pandemii

Uczestniczący w zagranicznych praktykach w ramach projektu „Europejski wymiar praktyk zawodowych w ZSZ nr 2 w Dęblinie” realizowanego w ramach programu Erasmus+ uczniowie dęblińskiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 kształcący się w zawodach technik ekonomista, technik rachunkowości, technik reklamy, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa w dniu 30 kwietnia pomyślnie zakończyli swój pracowity, ale i ekscytujący wyjazd do Hiszpanii. W powszechnej opinii uczestników była to ich najciekawsza przygoda w życiu.

Logo Erasmus+
„Współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+”
 
Każdy uczestnik stażu u hiszpańskich pracodawców miał okazję przez trzy tygodnie poznać miejsce pracy w przedsiębiorstwie z branży, która bezpośrednio wiąże się z jego edukacyjnym profilem kształcenia. Ekonomiści i nasi specjaliści od rachunkowości zgłębiali tajniki finansów hiszpańskich firm, technicy reklamy pracowali w firmach reklamowych i marketingowych, technicy hotelarstwa od podszewki poznawali pracę w przemyśle turystycznym, a gastronomowie mieli okazję od kuchni poznać jak funkcjonuje ta branża w Andaluzji. W toku praktyk uczniowie poznali szerokie spektrum obowiązków wiążących się z zajmowanym stanowiskiem, co pozwoliło im lepiej zrozumieć specyfikę zawodu, z którym wiążą swoją przyszłość.
 
Opinie i komentarze dotyczące pracy uczniów formułowane przez pracodawców podczas odwiedzin opiekunów grupy w miejscach pracy były entuzjastyczne. Wszyscy byli zgodni co do pracowitości, zaangażowania i wysokich umiejętności merytorycznych uczniów dęblińskiego ZSZ nr 2. Najdobitniej świadczyły o tym najwyższe możliwe noty wystawiane przez opiekunów staży, w różnych przecież i niepowiązanych ze sobą firmach.
 
Po południu 30 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie praktyk połączone z rozdaniem certyfikatów uczestnictwa oraz poczęstunkiem w postaci popularnych w Hiszpanii churros. Uczniowie nie kryli radości w związku z tym, że podołali wyzwaniu, przełamali swoje wewnętrzne opory i bariery związane z pracą za granicą jak i z faktem, że udało im się spełnić wymagania pracodawców wypełniając swoje obowiązki w środowisku obcojęzycznym. Pewne poczucie żalu, że wyjazd się kończy łagodziła myśl o powrocie do domu, za którym też wszyscy zdążyli już się przez trzy tygodnie stęsknić.
 
Powrotna podróż do Polski zależała jeszcze od dodatkowego testu, który był przed całą grupą. Łagodne już w Hiszpanii restrykcje koronawirusowe dogoniły grupę, która by wsiąść na pokład powrotnego samolotu musiała zbadać się na obecność SARS Cov-2. Niezbyt przyjemny test i nerwowe oczekiwanie na wynik zakończyło na szczęśliwie. Okazało się, że wszyscy są wolni od wirusa i gotowi by podróżować do domu.
 
1 maja w godzinach popołudniowych wszyscy uczestnicy praktyk wyruszyli z przepięknej i gościnnej Sewilli do Polski by przed północą tego samego dnia bezpiecznie znaleźć się w Dęblinie.
 
Praktykanci Erasmusa z ZSZ nr 2 w Dęblinie wyjeżdżali do Hiszpanii pełni obaw i wątpliwości co do swoich kompetencji i umiejętności, a powrócili z wielkim poczuciem pewności siebie, szerszymi horyzontami i przekonaniem, że ograniczenia są tak naprawdę tylko w naszych głowach. Wszelkie lęki zastąpiła satysfakcja z podjętego wyzwania, wyzwania, które mogą i powinni teraz podjąć kolejni uczniowie szkoły.
 
Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie
 
 
Autor: Powiat Rycki
Powrót