Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Koncert patriotyczny w Dęblinie

W dniu 26 czerwca w parku przed Pałacem Jabłonowskich w Dęblinie odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Witaj Majowa Jutrzenko – to koncert dla upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego”. Organizatorami sobotniego wydarzenia był Miejski Dom Kultury w Dęblinie oraz Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Lublinie. Patronat objęli Powiat Rycki, Miasto Dęblin oraz Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie.

Sponsorami wydarzenia byli Grupa Azoty S.A. Puławy, Zarząd Osiedla Lotnisko w Dęblinie oraz Firma Elite Zwierzyniec. Patronat medialny TVP Lublin oraz TV Trwam. Wśród obecnych na koncercie gości byli min. Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Leszek Kowalczyk, Wicestarosta Rycki Monika Kośmińska, Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka, Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof CUR, Komendant Komisariatu Policji w Dęblinie podkom. Krzysztof Hałas,

Program zaprezentowany na dęblińskiej scenie tworzą muzycy wyjątkowi, łączący w jednym projekcie różne światy muzyczne - od brzmień stricte klasycznych, aż po tradycyjne folkowe. Pomimo różnych środowisk wielokrotnie udowadniali stojąc na jednej scenie, że granice w muzyce nie istnieją. To Oni tworzyli legendarne już projekty transmitowane przez telewizje, które porywały tłumy m.in. „Warszawiacy śpiewają nie-zakazane piosenki”. Różne osobowości, różne światy – każdy z nich jest indywidualnym artystą. To dla nich piszą wielcy kompozytorzy tacy jak Michał Lorenc czy Krzesimir Dębski.

Są wykładowcami na prestiżowych uczelniach, otrzymują najwyższe odznaczenia artystyczne m.in. Gloria Artis, nagrywają dla najlepszych wytwórni i pracują w znanych instytucjach na całym świecie, ale kiedy spotykają się na scenie służą publiczności. Tworzą pomost pomiędzy zamysłem kompozytora a słuchaczem. Dopełnieniem wydarzenia był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Dębliniacy” z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie, który był promocją oraz wspaniałym podkreśleniem roli organizatora i gospodarza całego koncertu.

Witaj Majowa Jutrzenko to wydarzenie, które w dwóch powodów odbyło się w czerwcu. Pierwszy to panujące w maju zasady bezpieczeństwa, które uniemożliwiły organizację tego typu koncertu. Drugi to fakt, ze Sejm RP ogłosił rok 2021 rokiem Konstytucji 3 Maja. Oznacza to jedno- przez cały rok można upamiętniać to ważne dla narodu polskiego wydarzenie. W trakcie całego spotkania uczestnicy koncertu mogli poczęstować się pyszną grochówką zasponsorowaną przez Zarząd Osiedla Lotnisko w Dęblinie.

Monika Żmuda

Autor: Powiat Rycki
Powrót