Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

EGZAMIN SPRAWNOŚCIOWY DLA KANDYDATÓW DO ODDZIAŁU PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO

8 i 14 czerwca odbyły się z Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie próby sprawności fizycznej kandydatów, którzy od września chcieliby rozpocząć naukę w Oddziale Przygotowania Wojskowego. Do próby przystąpiło 45 kandydatów ze szkół podstawowych „rozsianych” po całym Województwie Lubelskim (Dęblin, Puławy, Opole Lubelskie, Łuków, Radzyń Podlaski, Borki…), a także z ościennych województw.

Przygotowana w procesie rekrutacji próba obejmowała ćwiczenie na drążku: zwis dla dziewcząt i podciąganie dla panów, a także biegi: szybkościowy  i wytrzymałościowy. Normy przygotowane na egzamin sprawdzały predyspozycje młodych ludzi, którzy w przyszłości chcieliby zostać sprawni jak żołnierze.

Miłą niespodzianką dla przeprowadzających próbę Komisji było ogromne zaangażowanie młodych ludzi, którzy stanęli do próby sprawności. Widać, było na pierwszy rzut oka, że przygotowując się do próby odbyli solidny trening.

Klaudia Łukasiewicz z Ostrówka, która na próbie sprawności fizycznej uzyskała 30 punktów (max)  po zakończonym sprawdzianie powiedziała: od pewnego czasu zastanawiałam się jaka szkoła będzie dla mnie najlepsza i co bym chciała robić w przyszłości. Zależało mi na tym aby placówka do której będę uczęszczać wyróżniała się na tle innych (zajęcia pozalekcyjne). Po długim namyśle stwierdziłam że najrozsądniejszą opcją będzie szkoła wojskowa i właśnie tą szkołę polecili mi znajomi. Opowiedzieli mi o nauczycielach zajęciach i o tym jak tam jest. Rzeczą która najbardziej się stresowałam był test sprawnościowy jednak mimo moich obaw poszło mi całkiem nieźle. Poznałam tam nowych ludzi zarówno moi rówieśnicy, uczniowie tej szkoły jak i nauczyciele byli bardzo mili. Zapytana o szkołę i testy sprawnościowe Klaudia Niedziela z Grabowa Szlacheckiego powiedziała:  o szkole dowiedziałam się od moich starszych kolegów: Zuzi i Kamila, zachęcił mnie profil wojskowy, bo wiąże z tym przyszłość i lubię sport , a testy sprawnościowe były okej przeszłam je bez większych problemów (…) poznałam już ludzi z którymi złapałam świetny kontakt, a Weronika Ciołecka dodaje: testy sprawnościowe na początek były trochę stresujące, lecz po pierwszej konkurencji było już dobrze. Weronika potwierdziła słowa przedmówczyni o tym, że w dniu egzaminu w szkole „u Kickiego” spotkała SUPER ludzi…

Na kandydatów do OPW zgodnie z wytycznymi Resortu Obrony Narodowej czeka 30 miejsc. Wszyscy uczestnicy próby sprawności fizycznej zakwalifikowani zostali do dalszego procesu rekrutacji w trakcie którego dostarczą do szkoły zaświadczenia o egzaminach i świadectwo ukończenia Szkoły Podstawowej. Na ich podstawie Komisja Rekrutacyjna wyłoni grupę, która od września realizować będzie opracowany przez MON program Przysposobienia wojskowego.

Wojciech Niedziółka

 

Źródło: http://sobieszynbrzozowa.pl/egzamin-sprawnosciowy-dla-kandydatow-do-oddzialu-przygotowania-wojskowego/

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót