Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

NIEZWYKŁA UROCZYSTOŚĆ

23 czerwca 2021 r. drużyna reprezentacyjna Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego wzięła udział w niezwykłej uroczystości nadania stopnia porucznika, 103 letniemu Franciszkowi Skrzypczykowi– uczestnikowi Kampanii Polskiej, żołnierzowi Armii Krajowej.

Dziś w dniu Twojego zasłużonego awansu, życzę Ci wszystkiego najlepszego – powiedział podczas uroczystości gen. bryg. Michał Rhode- dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej dodając: przekazuj swe świadectwo jak najdłużej, jak największej liczbie młodych pokoleń. W niezwykłej uroczystości oprócz Rodziny, wzięła udział Kompania honorowa LBZ, orkiestra wojskowa i asysta kadetów ze szkoły „U Kickiego”

Franciszek Skrzypczyk otrzymał patent oficerski od Dowódcy 19 LBZ gen. bryg. Michała Rohde. Jednak największe wrażenie na uczestnikach tej niezwykłej uroczystości zrobiło przemówienie Franciszka Skrzypczyka w którym podkreślał: jestem bardzo wzruszony, że łączę historię i współczesność (…) jestem bardzo wdzięczny, że pamiętacie o nas, żołnierzach ostatniej bitwy 1939 r. Bitwy o honor polskiego żołnierza. Aby pamięć o nas przetrwała do następnych pokoleń.

Nie mogło nas tam zabraknąć – mówi po zakończonej uroczystości Michał Łapka. Wiemy, że nasi starsi koledzy ze szkoły brali udział w uroczystościach 100 lecia urodzin BOHATERA. Dowódca drużyny od Kickiego Mateusz Gąszczyk stwierdza: był to dla nas ogromy zaszczyt, że Rodzina Pana Franciszka zaprosiła nas na tę uroczystość. Byliśmy świadkami żywej lekcji historii, która na długo zostanie w naszej pamięci.

Po zakończonej uroczystości kadeci CWKM i OPW mieli okazję do krótkiego spotkania z gen. Rohde, który dziękował młodzieży za udział w uroczystości. Jestem prawnukiem gen. Kleeberga i po części spadkobiercą historii (…) dobrze, że przyjechaliście(…) zapraszam Was po skończonej szkole do służby w 19 LBZ.

CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM. BRZOZOWA PAMIĘTA!!!!

Wojciech Niedziółka

Źródło: http://sobieszynbrzozowa.pl/niezwykla-uroczystosc/

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót