Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

II Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, Zespołów Ludowych i Stowarzyszeń Powiatu Ryckiego

W niedzielę 11 lipca br. odbył się II Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, Zespołów Ludowych i Stowarzyszeń Powiatu Ryckiego. Organizatorami imprezy były Starostwo Powiatowe w Rykach oraz Redakcja gazety „Twój Głos”. Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski, Starosta Rycki – Dariusz Szczygielski, Przewodniczący Rady Powiatu Ryckiego – Piotr Łysoń i Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego – Leszek Kowalczyk.

Prezentacje uczestników Turnieju oraz głosowanie na najlepszą organizację odbywały się za pośrednictwem tygodnika „Twój Głos” w okresie od kwietnia do czerwca. Finał Turnieju, w którym udział wzięło 27 organizacji, odbył się w miejscowości Rososz. Swoją obecnością na imprezie kulturalnej zaszczycili: Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski – Lech Sprawka i Dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie – Kamila Grzywaczewska, oraz wielu przedstawicieli władz samorządowych i instytucji. Barwy lokalnego folkloru żywo akcentowały nie tylko stroje uczestników turnieju, lecz również stoiska z rękodziełem i regionalnymi przysmakami, oraz występy sceniczne.
 
Podczas wydarzenia odbył się konkurs muzyczny na przyśpiewkę biesiadną, oraz konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z ziemniaka. W wyniku głosowania za pośrednictwem tygodnika „Twój Głos”, I miejsce na podium II Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, Zespołów Ludowych i Stowarzyszeń Powiatu Ryckiego zajęło KGW w Owni zdobywając ponad 700 głosów. Na miejscu II uplasowało się KGW Leopoldów, a na miejscu III – KGW Ułęż.

Starostwo Powiatowe w Rykach ufundowało nagrodę finansową w wysokości 2000,00 zł za zajecie I miejsca w Turnieju, oraz pamiątkowe statuetki za zajęcie I, II i III miejsca w Turnieju.

Nagrodę finansową w wysokości 1000,00 zł za zajecie II miejsca ufundowało Stowarzyszenie LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”.

Nagrodę finansową w wysokości 600,00 zł za zajecie III miejsca ufundowało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rykach.

Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów II Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, Zespołów Ludowych i Stowarzyszeń Powiatu Ryckiego.

Najlepszy występ muzycznym na scenie zaprezentował zespół „Czerniczanki z Kapelą”. II miejsce przypadło zespołowi „Kłoczewiacy”, a III zdobyło KGW Zalesie.
Najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka („parzybroda”) przygotowały gospodynie z Nowej Dąbi otrzymując I miejsce w konkursie kulinarnym. II miejsce na podium przyznano dla KGW w Stryju za „kiszkę ziemniaczaną”, a III nagrodę otrzymało KGW Zalesie za „bliny po zalesku”. Dodatkowo, uczestnicy Turnieju wybierali wśród swojego grona najlepsze KGW powiatu ryckiego i tu Nagroda Starosty Ryckiego przypadła ex aequo KGW we Wrzosowce i KGW w Zalesiu.
 
Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji: animacje i konkursy dla dzieci, stoiska promocyjne firm i instytucji zaangażowanych w organizację turnieju, oraz akcje pro-zdrowotne, w tym „szczepieniobus”. Tysiące ludzi bawiło się podczas koncertów znanych zespołów muzycznych, które odbyły się na zakończenie imprezy. Festyn uświetniły występy takich gwiazd, jak „Don Vasyl i Cygańscy Książęta” oraz „Power Play”. Taneczne kroki przed sceną zataczali wspólnie dorośli, dzieci i młodzież. Zwieńczeniem II Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, Zespołów Ludowych i Stowarzyszeń Powiatu Ryckiego był widowiskowy pokaz sztucznych ogni. Organizacja tego, cyklicznego już, wydarzenia ma wspierać zachowanie i popularyzację dziedzictwa kulturowego, międzypokoleniowy przekaz tradycji, oraz integrować i aktywizować mieszkańców wsi.
 
Impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu i wsparciu wielu firm i instytucji, którym Organizatorzy składają serdeczne podziękowania.
 
 
Autor: Powiat Rycki
Powrót