Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Drzewko Katyńskie w ZSZ nr 2 w Dęblinie

17 września mija 82 rocznica sowieckiej agresji na Polskę.
Tego dnia 1939 r. Armia Czerwona napadła na tereny II Rzeczypospolitej, realizując pakt Ribbentrop-Mołotow. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów. Konsekwencją sowieckiej agresji stała się Zbrodnia Katyńska.

Decyzja Biura Politycznego Biura Politycznego KC  z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, ani aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. Już 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w lesie katyńskim. Przez następne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni  z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Charkowie, Kijowie i Mińsku.

Dzisiaj Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy. Po latach kłamliwej propagandy przywracany jest szacunek ofiarom.

16 września  klasa I TH/TG na terenie  ZSZ nr 2 w Dęblinie  zasadziła  drzewko katyńskie, poświęcone kpt. Wacławowi Pielarskiemu. Po zasadzeniu dębu, chwilą ciszy uczniowie i nauczyciele uczcili pamięć kapitana Wacława Pielarskiego, absolwenta Szkoły Orląt zamordowanego 9 kwietnia 1940 r. w Katyniu.

 

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót