Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Zagraniczne praktyki zawodowe uczniów ZSZ nr 2 w Dęblinie

Od dwóch tygodni 27 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie odbywa praktyki zawodowe w portugalskich przedsiębiorstwach zgodnie ze swoim kierunkiem kształcenia w ramach projektu „Europejskie standardy kształcenia zawodowego ZSZ nr 2 w Dęblinie” realizowanego w ramach programu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków PO WER.

Logotypy unijne

Dla wielu z nas jest to pierwszy  zagraniczny wyjazd i spotkanie z nową  kulturą.

Amelia Chmielewska – kształci się w zawodzie  technik hotelarstwa, pracuje w trzygwiazdkowym hotelu „Bway Guest House”malowniczo położonym nad rzeką Cavado River w Barcelos.

„Moja praca polega głównie na przygotowywaniu jednostki mieszkalnej do przyjęcia gości. Już teraz mogę powiedzieć, że u mnie w pracy jest super, wszyscy są bardzo mili. Pracy jest dużo, ale to dobrze bo mogę się więcej nauczyć. Bardzo ważne jest dla mnie to, że mogę doskonalić zdobyte podczas nauki w szkole umiejętności zawodowe.”

Mateusz Jaworski, Bartek Michalak – technik reklamy, praktykę odbywają w firmie „Vector Digital” w miejscowości Sequeria.

„Vector Digital to firma reklamowa zajmująca się wytwarzaniem m.in. gadżetów reklamowych. Pozwala nam to podpatrzeć jak w praktyce wygląda współpraca między firmą,  a jej kontrahentami i klientami. Okres przedświąteczny zaczyna się w Portugalii bardzo wcześnie i właśnie na niego trafiliśmy. Naszym obowiązkiem jest głównie projektowanie i wykonywanie produktów reklamowych związanych ze świętami, folderów i ulotek reklamowych.”

Katarzyna Wojewódka i Marceli Kozicki kształcą się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, odbywają praktykę w firmie „Impetus” w Barqueiros. 

Firma, w której odbywamy praktykę zawodową to duży zakład produkcyjny. My pracujemy w „ zakładowej” kuchni i przygotowujemy posiłki dla licznej załogi firmy. To co przypadło nam od razu do gustu to ludzie, którzy wtajemniczają nas w niuanse pracy w tak dużej  kuchni. Wszyscy są bardzo mili. Głównie przygotowujemy potrawy kuchni portugalskiej.”

Aleksandra Filipek, Michał Piątek z 3TH4 – technik hotelarstwa

odbywają praktykę zawodową w hotelu „Quinta de Santa Comba” w miejscowości Várzea. 

„Pod czujnym okiem właścicieli hotelu poznajemy ten biznes od podszewki. Quinta de Santa Comba to piękny obiekt noclegowy. Pomagamy przy organizacji posiłków dla gości,zajmujemy się utrzymaniem porządku w pokojach hotelowych oraz przygotowujemy je dla nowych gości. Dzięki przyjaznej  atmosferze w pracy dzień praktyk mija szybko i mamy wciąż wiele energii na nowe wyzwania.” 

Karina Ciesielska i Natalia Gawryjołek kształcące się w zawodzie technik rachunkowości odbywają praktykę w przedsiębiorstwie „Vila Work” w Barcelos. 

„Atmosfera w firmie jest bardzo przyjazna i czujemy się tam tak jak w domu. Nasi opiekunowie są bardzo cierpliwi w tłumaczeniu nam tajników księgowości. Na razie wykonujemy proste czynności jak np. segregowanie dokumentów księgowych. Przy okazji uczymy się języka portugalskiego.”

Przed nami kolejne tygodnie w pięknej Portugalii. Z każdym dniem nabieramy więcej pewności siebie szczególnie w komunikowaniu się ze współpracownikami w języku angielskim. Poznajemy kulturę Portugalii i zwyczaje jej mieszkańców.

Praca w zagranicznym przedsiębiorstwie, znajomość języków obcych, a także umiejętności organizacyjne, otwartość, zdolności adaptacyjne oraz pewność siebie, które rozwijamy dzięki udziałowi w projekcie będzie naszym atutem w poszukiwaniu pierwszej pracy.

 
Barcelos, 06.11.2021 r.
Kamil Strzelecki, Mikołaj Majek.

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót