Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Uczniowie ZSZ nr 2 w Dęblinie zwiedzają Portugalię

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie odbywający praktyki zawodowe w Portugalii realizowane w ramach programu „Europejskie standardy kształcenia zawodowego ZSZ nr 2 w Dęblinie” w ramach programu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach program Ersasmus+ sektor kształcenie i szkolenie zawodowe, zwiedzają Portugalię. Odwiedzili Guimaraes, Bragę i Porto.

 

Logotypy dofinansowania

Guimaraes to pierwsza stolicy Portugalii. Największą atrakcją miasta jest mieszczący się na wyniosłym wzgórzu zamek należący do pierwszego władcy Portugalii króla Alfonsa I. Sam zamek pierwotnie służył do obrony przed najazdami muzułmańskich Maurów ale i napadami Normanów z północy. Później był czas na spacer urokliwymi uliczkami Guimaraes, odwiedzenie placu de Oliveira oraz pamiątkowe zdjęcie na tle napisu na murze który głosi „Aqui nasceu Portugal” czyli „Tutaj narodziła się Portugalia”.

 

Zwiedzanie Bragi rozpoczęliśmy od górującego nad nim sanktuarium Bom Jesus do Monte. Do znajdującej się na szczycie góry bazyliki udaliśmy się przez piękny park, a kiedy znaleźliśmy się przy kościele naszym oczom ukazał się spektakularny widok na panoramę miasta. Najbardziej interesującymi elementami kompleksu są monumentalne zygzakowate schody prowadzące ponad sto metrów w dół, których jest prawie 600.

 

Sama Braga jest pięknym historycznym miastem nazywanym portugalskim Rzymem, ze względu na starożytne początki i mnogość kościołów. Można się tutaj naprawdę zgubić w labiryncie uliczek śródmieścia i zachwycić urokliwymi kamieniczkami zdobionymi tradycyjnymi, charakterystycznymi dla kultury Portugalii kafelkami „azulejos. Kafelki w sposób uroczy uzupełniają ulice, upiększają je i sprawiają, że miasto jest jeszcze bardziej niezwykłe.

 

W Bradze odwiedziliśmy również liczącą prawie tysiąc lat katedrę, i centralny plac miasta Praça da Republica.

 

Kolejna wycieczka urozmaicająca nasze zagraniczne praktyki zawiodła nas do Porto, drugiego największego miasta Portugalii. Zanim jednak dotarliśmy do tego spektakularnie położonego na wysokich brzegach rzeki miasta, zatrzymaliśmy się w nadmorskiej miejscowości Póvoa de Varzim, by nacieszyć się urokiem szerokiej plaży i widokiem bezkresnego Atlantyku.

Zwiedzanie Porto rozpoczęło się nad brzegiem rzeki Douro. Pierwszą atrakcją wycieczki był rejs pozwalający docenić piękno Porto oraz umożliwiający poznanie jego historii ze szczególnym uwzględnieniem sześciu monumentalnych mostów, które spinają brzegi rzeki. Każdy z nich ma swoją wyjątkową historię, a wszystkie robią ogromne wrażenie swoim rozmachem. Najpiękniej położony jest most Dom Luís I. Wysoki na 85 metrów i niegdyś najdłuższy stalowej konstrukcji most na świecie, umożliwił nam później przejście na drugi brzeg rzeki.

Po wyjściu na brzeg dowiedzieliśmy się o głównym produkcie eksportowym Porto, dzięki któremu jest ono znane na całym świecie czyli o winie, które bierze swoją nazwę właśnie od miasta. Południowy brzeg rzeki czyli Vila Nova de Gaia, to ciąg winnych piwnic, sklepów i miejsc degustacji tego prawdziwego skarbu Portugalii.

Następnie  udaliśmy się na prawy brzeg Douro do śródmieścia położonego na wyniosłym wzgórzu by zapoznać się z innymi atrakcjami tego miasta. Wszystkim bardzo spodobał się zabytkowy dworzec São Bento w którym ręcznie wykonane kafelki „azulejos” tworzyły całe malowidła przedstawiające ważne sceny z historii Portugalii. 

Porto zrobiło na nas wszystkich ogromne wrażenie. Atrakcje znajdą tutaj miłośnicy historii, architektury, dobrego jedzenia w postaci legendarnego fastfoodu o nazwie Francesinha oraz amatorzy tętniących kulturą i życiem ulic. Miasto to jest prawdziwą perłą Portugalii i miejscem naprawdę godnym polecenia.

 

Barcelos 10.11.2021 r.

Karina Ciesielska, Julia Witkowska, Marceli Kozicki
Autor: Powiat Rycki
Powrót