Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Odsłonięcie pomnika Żołnierzy AK WiN Placówki 44 Sobieszyn

W dniu 14 listopada br. odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświecenia pomnika upamiętniającego Żołnierzy AK WiN Placówki 44 Sobieszyn. Placówka ta obejmowała swym zasięgiem miejscowości wokół Sobieszyna, Żabianki, Woli Gułowskiej i Nowodworu. Ugrupowania niepodległościowe w rejonie Sobieszyna tworzyły się niemal od razu po klęsce września 1939 roku.

Uroczystości rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych i Mszą Świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie sprawowaną w intencji Żołnierzy Wyklętych Placówki 44 Sobieszyn AK WiN. Mszę koncelebrowali: Ks. Por. Edmund Szarek, kapelan Obwodu Garwolińskiego ŚZŻAK, Ks. Dziekan Stanisław Chodźko i Ks. Marek Śliwa- Proboszcz Parafii w Sobieszynie. Po nabożeństwie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pomnika oraz apel poległych. Następnie, na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sobieszynie zaprezentowano okolicznościowy program patriotyczny.

W uroczystościach brali udział posłowie i senatorowie ziemi lubelskiej, samorządowcy, mieszkańcy gminy Ułęż, a przede wszystkim rodziny żołnierzy podziemia niepodległościowego, których w gminie jest bardzo dużo. Wielu z żołnierzy po wojnie trafiło na Syberię.


Pomnik powstał z inicjatywy gminy Ułęż i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach. 90 tys. zł na jego budowę przeznaczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 fot. Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie

 

 

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót