Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Zakończenie praktyk uczniów ZSZ nr 2 w Dęblinie odbywanych w Portugalii

W sobotnie słoneczne południe 20 listopada 2021 roku 27 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie zakończyło miesięczny pobyt w gościnnym campusie Mobility Friends w Barcelos w Portugalii w ramach projektu „Europejskie standardy kształcenia zawodowego w ZSZ nr 2 w Dęblinie” ( program „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowany ze środków PO WER na zasadach program Erasmus+ sektor kształcenie i szkolenie zawodowe). Powrotny lot do domu był dla nas okazją do podsumowania wrażeń dotyczących odwiedzonych miejsc, doświadczeń, które zdobyliśmy podczas praktyk czy znajomości, które zawarliśmy.

logotypy dofinansowania
 
Celem naszego pobytu w Portugalii było odbycie praktyk zawodowych. Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że było to dla nas bardzo cenne doświadczenie zawodowe, jak i „wyzwanie życiowe”. Odbywaliśmy praktyki w miejscach pozwalających nam rozwijać swoje zawodowe umiejętności i kompetencje zgodnie z kierunkami kształcenia. Mieliśmy możliwość zweryfikowania posiadanej wiedzy, a także zdobycia nowych umiejętności i poszerzenia już posiadanych. Sprawdziliśmy również w praktyce umiejętność komunikowania się w obcym języku. 
 
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik rachunkowości pracowali miedzy innymi w firmach Villa Work, ALEC, AGENCIA SEGURADORA DE BARCELOS LDA, Ás de Contas - Gabinete de Contabilidade. Mieli okazję zetknąć się z wszystkim aspektami ich funkcjonowania, poznać podstawy systemu fiskalnego Portugalii i zastosować poznane w szkole umiejętności z zakresu księgowości w praktyce. 
 
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa pracowali w hotelu Quinta de Santa Comba oraz B-Way. W praktyce poznali tajniki działania przedsiębiorstwa zajmującego się obsługą ruchu turystycznego. Wiedzę teoretyczną mogli zastosować w codziennym  funkcjonowaniu obiektu hotelarskiego. Sympatyczni pracownicy hotelu i ich doświadczenie, którym dzielili się  z nami, były kluczem do udanych praktyk. 
 
Również uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pracowali w kilku różnych restauracjach, np.: IMPETUS, Hotel Lar Condes de Barcelos. Praca w gastronomii nie była lekka, ale jej zaletą był bez wątpienia kontakt z doświadczonymi kucharzami i innymi pracownikami kuchni. Bezpośredni kontakt z pracownikami pozwalał na doskonalenie umiejętności zawodowych,  jak również umożliwiał nam „szlifowanie” języka. Niebagatelne znaczenie dla poznania lokalnej kultury miała nauka przygotowania dań kuchni portugalskiej i zaznajomienie ze zwyczajami kulinarnymi tego kraju.
 
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik reklamy pracowali m.in. w JORGE PELÍCULAS, Fibratex - Jorge António Marques Alves oraz VECTOR DIGITAL. Reklama jest branżą wielowymiarową i pozwalającą na realizowanie się w niej na wielu różnych płaszczyznach. Mogliśmy pracować w swoim zawodzie i byliśmy w stanie zrealizować ambitny program praktyk
Autor: Powiat Rycki
Powrót