Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

80 rocznica utworzenia Armii Krajowej

14 lutego mija 80 lat od utworzenia w 1942 r. Armii Krajowej. Jej powstanie przyczyniło się do stworzenia jednolitej struktury wojskowej w okupowanym kraju, będącej reprezentantem prawowitego Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Żołnierze Armii Krajowej odegrali szczególną rolę w walkach II wojny światowej. AK ma też znaczenie symboliczne. To jej powstanie, a raczej przemianowanie Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową 14 lutego 1942 roku, rozpoczęło konsolidację podziemia. W struktury AK zaczęły wchodzić kolejne mniejsze organizacje, takie jak Tajna Armia Polska, Bataliony Chłopskie czy Narodowa Organizacja Wojskowa.

Główne uroczystości związane z 80 rocznicą utworzenia AK odbyły się w niedzielę 13 lutego 2022 r. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych, dowódców Sił Zbrojnych RP, kombatantów i weteranów, młodzieży szkolnej i społeczności warszawiaków. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele 13 szkół z całej Polski, które współpracują z Ministerstwo Obrony Narodowej, a dodatkowo patronuje im Armia Krajowa bądź postaci z nią związane. Kadeci z całej Polski reprezentowali najmłodsze pokolenie, które odebrało przesłanie żołnierzy Armii Krajowej z okazji 80 rocznicy utworzenia AK.

Wśród uczestników głównych uroczystościach upamiętniających 80 rocznicę powstania Armii Krajowej zorganizowanej na Placu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie obecni byli także Kadeci z Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie. Szkoła jest prowadzona przez Powiat Rycki i uczestniczy w programach i projektach edukacyjnych MON.  

 

Fot.: Dorota Stosio

 

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót