Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Udział uczniów w uroczystościach upamiętniających ofiary Akcji „Reinhardt” w Lublinie

W dniu 16 marca 2022r. grupa młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie pod opieką pań Urszuli Pacholskiej, Moniki Krupy i Anny Strumnik udała się do Lubelskiego Centrum Spotkania Kultur, aby wziąć udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Akcji „Reinhardt”.

Kryptonim „Reinhardt” oznaczał operację eksterminacji Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i okręgu białostockiego przeprowadzoną w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach Endlösung der Judenfrage (tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej). Akcja „Reinhardt” rozpoczęła się 17 marca 1942 roku, kiedy do obozu zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów deportowanych z getta w Lublinie i Lwowie. Jej celem była deportacja i uśmiercenie wszystkich Żydów przebywających wówczas na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Główne uroczystości rocznicowe zainicjowane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i odbyły się w dniach 16-17 marca br. w rocznicę rozpoczęcia Akcji „Reinhardt” i pierwszych transportów ofiar do obozów zagłady na Lubelszczyźnie.

Uroczystość w CSK w Lublinie rozpoczęła się od przemówień organizatorów i zaproszonych gości. Głos zabrali m.in.: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz Ambasadorowie Austrii, Niemiec i Izraela w Polsce. Następnie swoje przejmujące świadectwa wygłosili członkowie rodzin ocalałych z Zagłady. Zaprezentowano również reportaż TVP, który powstał w ramach programu „Warto być Polakiem”. Na zakończenie odbył się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej.

 Autor: Anna Strumnik

Autor: Powiat Rycki
Powrót