Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Pierwszy tydzień stażu zawodowego uczniów w Sevilli

14.03.2022 r. uczniowie ZSZ nr 1 w Dęblinie zaczęli zajęcia w Wyższym Instytucie Technologicznym w Sevilli. Na początku poznali charakterystykę przyszłego miejsca pracy oraz zasady panujące w ADA-ITS. statków powietrznych W kolejnych dniach w grupach polsko-hiszpańskich brali udział w zajęciach praktycznych. Wykonywali obsługi statków powietrznych, diagnostykę, regulacje silników, układów hydraulicznych, układów pneumatycznych i elementów awioniki. Nowe umiejętności techniczne szły w parze z rozwijaniem kompetencji językowych i doskonaleniem angielskiego i hiszpańskiego.

 

 

Warto podkreślić, że nasi uczniowie wykonywali takie czynności jak:

  • Sprawdzanie elementów podzespołów statków powietrznych (SP);
  • Badania NDT elementów SP metodą penetracyjną, akustyczną i optyczną;
  • Prace konserwacyjne i przeglądy bieżące podzespołów SP;
  • Ochrona antykorozyjna podwozia SP;
  • Diagnostyka i usuwanie usterek oprzyrządowania wyposażenia SP;
  • Bieżące przeglądy systemów silników SP;
  • Kontrole i konserwacje podstawowych elementów struktur SP;
  • Drobne naprawy instalacji elektrycznej SP. 

Uczniowie zgodnie przyznawali, że umiejętności nabyte w naszej szkole w dużym stopniu ułatwiły im odbycie stażu, a znajomość języków obcych sprawiła, że doskonale potrafili porozumieć się z prowadzącym zajęcia instruktorem oraz odbywającymi tam naukę Hiszpanami.

 

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody 19 marca grupa 16 stażystów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie, wyruszyła na wycieczkę do Kadyksu. Miasto to jest najstarszym miastem Hiszpanii i znaczącym ośrodkiem portowym na zachodnim wybrzeżu. Według legendy zostało ono założone przez samego Herkulesa.

Kadyks poznawaliśmy razem z grupą młodzieży z Wejherowa. Poznaliśmy historię barokowej katedry (Catedral de Cádiz), odwiedziliśmy muzeum architektoniczne z teatrem rzymskim (Teatro Romano de Cádiz), w parku miejskim (Parque Genovés) podziwialiśmy różnorodność krzewów i drzew Andaluzji. Wrażenia tak duże, że trudno jest oddać to w kilku zdaniach, to po prostu trzeba zobaczyć.

Na koniec pobytu czekała nas atrakcja dla ciała, czyli wypoczynek na plaży z widokiem na Ocean Atlantycki. Uczniowie korzystając ze świetnej pogody i okoliczności, sprawdzili temperaturę wody, która o dziwo w marcu była naprawdę ciepła.

 

Opracował: Tomasz Jaśkowski, Czesław Domański

 Flaga Uni europejskiej

 

 

 

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót