Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

APEL PAMIĘCI POŚWIĘCONY OFIAROM ZBRODNI KATYŃSKIEJ

13 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie uczczono pamięć Ofiar zbrodni katyńskiej.

Jedną z form upamiętnienia pomordowanych i przypomnienia ich sylwetek społeczeństwu jest akcja „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Polega ona na posadzeniu 21857 dębów pamięci. Każde z tych pięknych i dostojnych drzew ma za zadanie upamiętnić jedną z ofiar zbrodni katyńskiej, ale i symbolizuje trwałość naszego świadectwa o Bohaterach. Każdy z zasadzonych dębów staje się żywnym pomnikiem pamięci o poległych i czyni ich bliskim naszej codzienności. A wzrastając z kolejnymi pokoleniami staje się świadkiem polskiej historii – pięknej, ale także bolesnej.

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Zamordowano wówczas blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie.

W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 

We wrześniu 2021 r. na terenie naszej szkoły uczniowie zasadzili dąb dla uczczenia pamięci  kapitana Wacława Pielarskiego, absolwenta Szkoły Orląt, zamordowanego 9 kwietnia 1940 r. w Katyniu.

Ten wyjątkowy łańcuch nie może zostać przerwany, a naszym wspólnym obowiązkiem jest kształtowanie w młodym pokoleniu miłości do Ojczyzny w oparciu o wiedzę historyczną i doświadczenie minionych pokoleń.

 

 B. Barański

Autor: Powiat Rycki
Powrót