Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Uroczystości upamiętniające 82 rocznicę Zbrodni Katyńskiej w ZSZ nr 2 w Rykach

W dniu 13 kwietnia 2022r na terenie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Rykach odbyły się uroczystości upamiętniające 82 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Podczas apelu młodzież uczciła minutą ciszy pamięć Pomordowanych. Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów), którzy po agresji ZSRR na Polskę zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni.

 Zamordowano także kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poza tym wśród ofiar było przeszło 7 tys. osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.

Po apelu młodzież szkolna zebrała się wokół Dębu Katyńskiego oddając hołd Ofiarom Mordu. 

Dąb Katyński posadzony na terenie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach upamiętnia postać aspiranta Policji Państwowej Józefa Tarasiewicza zamordowanego strzałem w tył głowy w Twerze w roku 1940.

Pamięć o tej potwornej zbrodni na Narodzie Polskim powinna być przekazywana młodym pokoleniom, aby nie zatarły jej upływające lata, aby pamięć o niej żyła wiecznie.

 Agata Okleja-Lewczyk

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót