Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
GALERIA ZDJĘĆ
Ikona zdjęcia
RSO
Ikona zarys polski

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Realizacja praktyk zawodowych w Portugalii uczniów ZSZ nr 2 w Dęblinie – dwa tygodnie „za nami”

Za nami dwa tygodnie praktyk zawodowych w Portugalii, to dopiero półmetek. Przed nami jeszcze wiele ciekawych wyzwań. Praktyki realizujemy w ramach projektu „Europejskie standardy kształcenia zawodowego ZSZ nr 2 w Dęblinie” w ramach programu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach program Erasmus+ sektor kształcenie i szkolenia zawodowe.


Logotypy unijne

„Nasze zadania podczas odbywania praktyki zawodowej w „Intercultural Association Mobility Friends” w Barcelos wymagają pracy zespołowej, dzielimy się zadaniami i wzajemnie wspieramy w ich wykonywaniu. Praca na różnych stanowiskach daje nam możliwość rozwoju na różnych płaszczyznach — mówi Zuzanna. Do naszych obowiązków należy między innymi przygotowanie eventów oraz sali konferencyjnej do spotkań biznesowych. Miałyśmy okazję aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach do jubileuszu Mobility Friends dla 300 gości. Ponadto sprzątamy i odświeżamy pokoje zajęte przez gości. Swoje obowiązki wykonujemy już samodzielnie. Nazare, nasza opiekunka chwali nas za dokładność i zaangażowanie w pracę. Uczymy się także gospodarowania czasem.”

Zuzanna Gajdzińska, Marta Pawelec klasa III (technik hotelarstwa)

 

„Praktyki odbywam w firmie „As de Contas” w Barcelos. Jest to biuro rachunkowe specjalizujące się w prowadzeniu księgowości, audytów i doradztwie podatkowym. Mam możliwość zapoznania się z prowadzoną przez firmę dokumentacją kadrową oraz sposobem przechowywania akt osobowych. Poznaję przepisy prawa pracy jakie obowiązują w Portugalii. Pod opieką pani Carli Rego przygotowuję między innymi dokumentację kadrową. Pracując tutaj dodatkowo uczę się języka angielskiego i portugalskiego, w ten sposób poprawiam swoje umiejętności językowe”.

Agata Pawelec klasa III (technik rachunkowości)

 

„Praktyki odbywamy w firmie reklamowej „ID3” z siedzibą w Barcelos. W ciągu pierwszych dwóch tygodni nabyłyśmy najważniejsze umiejętności przydatne przy tworzeniu produktów reklamowych. Nauczyłyśmy się wygrzewać grafiki na odzieży oraz przygotowywać samoprzylepne naklejki reklamowe. Opanowałyśmy także obsługę bigownicy, laminatora oraz innych urządzeń używanych w firmie. Poprawiłyśmy również nasze umiejętności obsługi programu Corel, projektując loga i etykiety na gadżety reklamowe”.

Iza Jabłońska, Natalia Kalbarczyk Klasa III TO (technik reklamy)

 

Podczas pobytu w Portugalii uczymy się tolerancji dla innej kultury. Przełamujemy barierę w komunikowaniu się w języku angielskim. Nie dla wszystkich z nas jest to proste, ale „dajemy radę”. Bez wątpienia zaowocuje to podczas dalszej nauki języka angielskiego. Z każdym dniem coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważna jest znajomość języka angielskiego, że jest to kluczowa kompetencja przyszłości.

 

Pobyt za granicą jest dla nas również prawdziwą szkołą życia, uczymy się radzenia sobie w obcym kraju, w nowych warunkach.

 

Emilia Gliwka, Julia Rodak

klasa III (technik hotelarstwa)

Autor: Powiat Rycki
Powrót