Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

ŚWIĘTO PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO Odkrywamy „Pradolinę Wieprza” w Sobieszynie

W niedzielę 22 maja 2022 r. Powiat Rycki w partnerstwie z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych i Gminą Ułęż był organizatorem Święta Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego – Odkrywamy „Pradolinę Wieprza” w Sobieszynie. Wydarzenie odbyło się w gminie Ułęż, na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie i Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie-Brzozowej. W malowniczej scenerii parku przygotowano wiele atrakcji dla wszystkich miłośników przyrody i nie tylko.

Uroczystość rozpoczęła się  Mszą Świętą polową, której przewodniczył ks. kan. Stanisław Chodźko – Dziekan rycki. Podczas mszy, jak również po jej zakończeniu koncertowała Orkiestra Dęta OSP Ryki. Wszystkich przybyłych gości i uczestników imprezy witali: Starosta Rycki Dariusz Szczygielski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa i Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Paweł Łapiński oraz Wójt Gminy Ułęż Barbara Pawlak.

Podczas imprezy na scenie zaprezentowały się rzesze wykonawców z terenu województwa lubelskiego: zespoły ludowe, młodzieżowe i dziecięce zespoły wokalne  i taneczne, oraz utalentowani soliści. Była to także okazja do wręczenia Nagród Starosty Ryckiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury dla twórczyni ludowej Anny Jurkowskiej oraz młodej wokalistki Emilii Głodek. Odbyło się również podsumowanie konkursów i wręczenie nagród:  Olimpiada Wiedzy Ekologicznej, Ogólnopolski Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, a także wręczenie odznaczeń „Przyjaciel Lubelskich Parków Krajobrazowych”.

Wydarzeniu towarzyszyły ponadto liczne atrakcje przygotowane na placu imprezy: 6 stoisk edukacyjnych Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, stoiska Kół Łowieckich, Kół Gospodyń Wiejskich, producentów żywności tradycyjnej, pokazy rycerskie, pokazy sokolnicze, degustacja potraw regionalnych, ognisko z kiełbaskami, darmowe dmuchańce dla dzieci – zjeżdżalnia, zamek, basen z piłeczkami, wystawy przyrodnicze: „Oko w oko” i „MikroPolesie”. Dodatkowo, spragnieni przygód i głodni wrażeń, mogli udać się w okolice parku na pływanie kajakiem po stawie z instruktorem, wycieczkę ornitologiczną  z przewodnikiem, lub wycieczkę historyczną „Zabytki Gminy Ułęż” z przewodnikiem.

Święto Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego odbyło się na terenie powiatu ryckiego po raz pierwszy, pozwalając przybyłym gościom odkryć urokliwe zakątki i piękno przyrody także na terenie naszego powiatu.     

 

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót