Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

„Narodowe Czytanie 2022” z Powiatową Biblioteką Publiczną w Rykach

W ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie” pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej od lat włącza się wiele szkół i instytucji na terenie powiatu ryckiego. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Do tegorocznej XI edycji „Narodowego Czytania” Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rykach zaprosiła wszystkich mieszkańców powiatu organizując otwarte i bezpłatne wydarzenie kulturalne. Dnia 21 września 2022 r. w sali Kina Renesans w Rykach odbyło się wspólne czytanie oraz koncert muzyczny. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza czytali na scenie uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rykach, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Rykach i Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Rykach. Oprócz młodzieży, utwory polskiego wieszcza odczytali także: Starosta Rycki Dariusz Szczygielski, Wicestarosta Rycki Monika Kośmińska, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rykach Dagmara Jarosz wraz z czytelnikami, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ryk Hanna Witek, lokalna poetka i malarka Marianna Rodak i instruktorzy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. Dla wszystkich uczestników imprezy przygotowano słodki poczęstunek, a lektorzy otrzymali pamiątkowe upominki.

Lekturą „Narodowego Czytania 2022” były wydane dwieście lat temu w Wilnie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.

Nawiązując do lirycznej konwencji wydarzenia, tuż po odczytaniu utworów odbył się nastrojowy koncert muzyczny. Najpiękniejsze polskie ballady i romantyczne piosenki zaprezentowała przed publicznością wokalistka Martyna Kozłowska przy akompaniamencie Michała Pastuszaka – muzyka, instruktora i kompozytora z Dęblina. Zgromadzeni na widowni uczestnicy powiatowej odsłony „Narodowego Czytania” nagrodzili wykonawców koncertu gromkimi brawami. Udział w imprezie dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń artystycznych.

Organizatorem wydarzenia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rykach we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Rykach. 

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót