Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Zagraniczne praktyki zawodowe uczniów ZSZ nr 2 w Dęblinie

W wrześniu 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie mają możliwość odbywania dwutygodniowych praktyk zawodowych w portugalskich przedsiębiorstwach zgodnie ze swoim kierunkiem kształcenia w ramach programu Erasmus+, Akcja KA121-VET- Akredytowane projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe.

Uczniowie opowiadają o swoich przeżyciach:

„Na początku obawialiśmy się, czy sobie poradzimy, jak będziemy się komunikować w obcym języku, jak będą odbierać nas nasi opiekunowie, menadżerzy, współpracownicy. Obawy te jednak okazały się niepotrzebne, bo w firmach spotkaliśmy się z serdecznością i wyrozumiałością. Nasi opiekunowie przyjęli nas bardzo ciepło. Poznaliśmy organizację pracy w hotelach, firmach marketingowych, przedsiębiorstwach finansowych i handlowych.

Praktyki odbywamy w centrum miasta Barcelos, jak również w położonej nad oceanem miejscowości Apulia. Poznajemy techniki pracy w zawodach, w których zdobywamy kwalifikacje, takich jak technik reklamy, technik rachunkowości, technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Praktyki przebiegają pomyślnie.”

 

A oto opinie kilku uczniów uczestniczących w zagranicznych praktykach zawodowych:

 

Technik rachunkowości:

„Odbywamy praktykę w firmie „Martins Seguros" w dziale księgowości. Atmosfera w firmie jest przyjazna, opiekunowie są bardzo pomocni, jeśli czegoś nie rozumiemy, zawsze wytłumaczą drugi raz. Nasz opiekun wyznacza nam ciągle  nowe zadania. W pierwszym tygodniu wykonywałyśmy proste czynności związane z segregowaniem dokumentów. Teraz zapoznajemy się z prowadzoną przez firmę dokumentacją kadrową oraz sposobem przechowywania akt osobowych. Wiemy również, jakie dokumenty są potrzebne do zatrudnienia pracownika w portugalskim przedsiębiorstwie.”

Aleksandra Świtaj, Julka Jędrych, Marcelina Maciąg

Technik reklamy:

„Pracuję w dużej firmie "VilaWork" w Barcelos w dziale marketingu i reklamy. Od razu zdobyłam zaufanie moich współpracowników. Pozwolili mi przygotować projekty wizytówek dla 3 firm, które po akceptacji menadżera i zleceniodawców zostały oddane do druku. W tym tygodniu przygotowywałam plakat reklamowy dla firmy szkoleniowej. Czuję się tutaj świetnie, mogę sprawdzać swoje umiejętności oraz nauczyć się wiele od ludzi, z którymi pracuję. Wspaniała atmosfera sprawiają, że praca jest przyjemna, a czas mija naprawdę szybko.”

Zuza Janeczko

 

Technik hotelarstwa:

„Odbywamy praktykę zawodową w rezydencji „Quinta de Santa Comba” w miejscowości Várzea. Nasze obowiązki to kompleksowa obsługa gości rezydencji, dbanie o czystość i porządek w pokojach zajmowanych przez gości oraz przygotowanie pokoi na przyjęcie nowych. Dodatkowo pomagamy przy organizacji posiłków dla gości. Dzięki przyjaznej  atmosferze w pracy dzień praktyk mija szybko i mamy wciąż wiele energii na nowe wyzwania.”

Martyna Kuchnio, Wiktor Michalak

 

Technik żywienia i usług gastronomicznych:

„Praktyki odbywamy w Apulia Praia Hotel, który znajduje się bezpośrednio przy plaży nad oceanem. Nasze obowiązki to kompleksowa obsługa restauracji hotelowej, szykowanie i nakrywanie stołów. Największą frajdą jest pomoc w przygotowywaniu posiłków dla gości, ponieważ są to przede wszystkim dania kuchni portugalskiej, z którą nie mieliśmy do tej pory styczności. Dbamy również o czystość i porządek w kuchni. Nasi opiekunowie to naprawdę miłe i kontaktowe osoby z poczuciem humoru, bardzo cierpliwe w objaśnianiu nam naszych zadań.”

Sylwia Wójcicka, Kuba Potas, Maciej Głodek

 

 

„Przed nami kolejne dni w słonecznej Portugalii. Z każdym dniem nabieramy więcej pewności siebie, szczególnie w komunikowaniu się z współpracownikami w obcym języku. Poznajemy kulturę Portugalii i zwyczaje jej mieszkańców. Praca w zagranicznym przedsiębiorstwie, znajomość języków, a także umiejętności organizacyjne, otwartość, zdolności adaptacyjne oraz pewność siebie, które rozwijamy dzięki udziałowi w projekcie, będą naszymi atutami przy poszukiwaniu pierwszej pracy.”

Julka Jędrych, Ola Świtaj

Klasa 3 technik rachunkowości

 

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót