Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Uczniowie ZSZ nr 1 w Dęblinie zrealizowali praktyki w Hiszpanii

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dęblinie odbyli 4 tygodniowe praktyki w Hiszpanii realizowane w ramach projektu „Europejskie umiejętności zawodowy start – edycja 2” finansowanego z programu Erasmus+. Łącznie 24 uczniów kształcących się w zawodach technik informatyk i technik elektryk w okresie od 3 do 28 października 2022 r. zdobyło praktyczne doświadczenia zawodowe w różnych hiszpańskich firmach.

Staż, praktyka, trening, ćwiczenie, zadanie, projekt - może nie znaczą dokładnie to samo, ale każdego z nich doświadczyli uczniowie przebywający w południowej Hiszpanii. Malaga i jej okolice stanowiły dla nich zawodowy poligon. Jedni stacjonarnie, inni mobilnie wykonywali zadania zlecane przez pracodawców. Jedni w godzinach porannych, inni w popołudniowych. Jedni indywidualnie, inni w małych grupach, jeszcze inni w większym zespole. Jednak każdy z nich musiał się porozumiewać ze współpracownikami w obcym języku, musiał umieć samodzielnie przemieszczać się nie tylko po mieście, ale między miejscowościami, korzystać z lokalnego transportu publicznego, orientować się w terenie, wykonywać wiele prostych czynności, które codziennie wykonujemy automatycznie, nie zastanawiając się nad nimi, jednak tym razem w mniej znanym środowisku kulturowym. To właśnie, oprócz zdobycia twardych umiejętności zawodowych elektrycznych czy informatycznych, było celem tego wyjazdu. Uczniowie z pewnością utrwalili znane sobie umiejętności i nabyli nowe, zarówno zawodowe jak i językowe, społeczne, komunikacyjne czy kulturowe.

 

Cztery tygodnie pobytu w Hiszpanii minęły szybko, zwłaszcza, że dużą część czasu praktykanci spędzali w pracy. Ale przecież nie tylko. Wyjazd był również okazją do zwiedzania pięknego kraju. We wspomnieniach pozostanie Andaluzja, ojczyzna flamenco, ciepłe Morze Alborańskie, miasto narodzin Pabla Picassa i Antonio Banderasa - Malaga, najstarsze miasto w Hiszpanii – Kadyks, czy Kordoba z dawnym wielkim meczetem, Mezquita ze słynną salą z lasem ponad 540 kolumn. Nie mniej mile będą wszyscy wspominali Torremilinos, miasto miesięcznego zamieszkania, jedno z miast hiszpańskiego trójmiasta, które tworzy z Benalmadeną i Fuengirolą, oraz bez wątpienia najpiękniejszą plażę Costa Del Sol.

Wyjazd zakończył się szczęśliwym powrotem do Polski. Doskonalone umiejętności i niezapomniane wrażenia na długo pozostaną w pamięci uczniów ZSZ nr 1 w Dęblinie.


logo erasmus+

Autor: Powiat Rycki
Powrót