Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Powiatowy Przegląd Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej „Warto być Polakiem”

Pielęgnowanie polskości i budowanie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży to główny cel, który przyświecał organizacji wydarzenia pod nazwą Powiatowy Przegląd Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej „Warto być Polakiem”. Przegląd odbył się w dniu 4 grudnia 2022 r. w Pałacu Mniszchów w Dęblinie, w niedalekiej odległości od Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Do udziału w Przeglądzie zaproszono zespoły dziecięce i młodzieżowe reprezentujące placówki oświatowe z terenu powiatu ryckiego (przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze) oraz drużyny harcerskie działające na terenie powiatu ryckiego.

LogoWszystkich przybyłych na Przegląd powitali: Wicestarosta Rycki Monika Kośmińska i Poseł na Sejm RP Leszek Kowalczyk. Uroczystość rozpoczęła się od pokazu tańców narodowych, w tym, widowiskowego poloneza w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Dębliniacy” z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie. Następnie, czytelnicy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rykach, a jednocześnie recytatorzy młodzieżowej grupy teatralnej „Po schodkach” zaprezentowali wybrane utwory patriotyczne Marii Konopnickiej, która została ogłoszona jako jeden z patronów roku 2022.

Wydarzenie kulturalne nawiązywało do obchodzonych świąt i rocznic, oraz przypominało ważne wydarzenia z historii Polski, tj.:104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 275. rocznica urodzin Józefa Wybickiego, 95. rocznica ustanowienia hymnu narodowego. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, uczestnicy kolejno prezentowali na scenie piosenki patriotyczne i harcerskie. Występy oceniało Jury w składzie:

Przewodnicząca Jury – Ewa Rząsa – instruktor wokalny MDK w Dęblinie

Członek Jury – Michał Pastuszak – instruktor ds. poezji śpiewanej MDK w Dęblinie

Członek Jury – Anna Wąsowska – Prezes Stowarzyszenia LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”.

Występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych dostarczyły wielu wzruszeń oraz niecodziennych wrażeń artystycznych. Atmosferę jedności i patriotyzmu podkreślały także harcerskie animacje i zabawy prowadzone przez druhów z Hufca ZHP Ryki w gronie uczestników Przeglądu. Na zakończenie uroczystości, wszyscy mali wokaliści otrzymali poczęstunek i nagrody rzeczowe, oraz pamiątkowe statuetki i dyplomy. Nagrody wręczył Starosta Rycki Dariusz Szczygielski, po przedstawieniu przez Jurorów protokołu i laureatów, którymi zostały zespoły reprezentujące następujące placówki:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Kłoczewie za „Pałacyk Michla”

II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Rykach za „Bieszczadzki trakt”

II miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Dęblinie za „Apel bezimiennych”

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Dęblinie za „Pierwsza kadrowa”

III miejsce – Miejskie Przedszkole nr 4 w Dęblinie za „To właśnie Polska”

Po wręczeniu dyplomów i nagród wszyscy udali się do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie na bezpłatne zwiedzania zbiorów z przewodnikiem.

Śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych to dla młodzieży ważna lekcja historii. Każdy utwór to inna opowieść o bohaterach i emocjach jaki im towarzyszyły – czasem zagrzewały do walki, a czasem wyrażały smutek i rozpacz. Organizacja wydarzenia miała na celu także pokazanie tego co dobre i piękne w historii naszego kraju, z wyszczególnieniem tego, co dotyczy województwa lubelskiego: promocja Muzeum Sił Powietrznych oraz historii Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie i wyszkolonych tu asów przestworzy, oraz przywołanie postaci godnych do naśladowania jak: pierwsi polscy piloci wojskowi, harcerze, Józef Wybicki, Maria Konopnicka poprzez prezentację ich twórczości i osiągnięć, a także zapoznanie z działalnością harcerstwa na terenie powiatu ryckiego i województwa lubelskiego.

Głównym organizatorem Przeglądu była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rykach. Partnerami przedsięwzięcia były: Starostwo Powiatowe w Rykach, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Miejski Dom Kultury w Dęblinie, Hufiec ZHP Ryki, Stowarzyszenie LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”.

Wydarzenie: Powiatowy Przegląd Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej brało udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego”.

www.lubelskie.pl

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót