Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Nauczyciele ZSZ nr 1 w Dęblinie szkolą się w Portugalii

Grupa nauczycieli z zespołu szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie jest uczestnikiem projektu Job Shadowing, który służy wymianie doświadczeń związanych z nauczaniem zawodu oraz języków obcych.

 

Dwie anglistki, dwóch elektryków oraz czterech informatyków przybyło do miasta Faro, położonego na południu Portugalii, które zostało wyznaczone na bazą noclegową. Jak wygląda stolica prowincji Algarve położonej nad Oceanem Atlantyckim zobaczcie sami.

W ramach projektu Job Shadowing nasi nauczyciele uczestniczyli w obserwacji zajęć prowadzonych w Zespole Szkół im dr. Francisco FernandesaLopesa w Olhao.

Naszą przygodę w Olhao rozpoczęliśmy od zwiedzania szkoły, zapoznania z jej strukturą oraz sposobem realizacji zajęć. Na Zespół składają się cztery szkoły z różnych miejscowości. Najwyższe poziomem klasy, około tysiąca osób, uczą się w głównym budynku, gdzie realizują zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. Baza laboratoryjna przedmiotów przyrodniczych wywarła na nas ogromne wrażenie. Ciekawostką jest to, że przedmioty ścisłe ogólnokształcące są prowadzone zarówno w sferze teoretycznej, jak i praktycznej prowadzonej w laboratoriach, a klasy w nich są dzielone na grupy. Realizacja zajęć przypomina nauczanie modułowe.

W przeciwieństwie do organizacji roku szkolnego w Polsce, w Portugalii dzieli się on na trzy semestry. Każdy semestr na przedmiotach zawodowych kończy się prezentacją i obroną projektu. Prezentacja ta, co ciekawe, odbywa się na forum całej szkoły. Projekt pozwala uczniom pochwalić się wiedzą i umiejętnościami, w których czują się najlepiej. Dzięki czemu czują się pewnie i swobodę obronie swojej koncepcji.

 

Autor: Jacek Rayski (ZSZ nr 1 w Dęblinie)

 

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót