Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Uczniowie ZSZ nr 1 w Dęblinie laureatami konkursu „Młodzi dla historii”

Laureaci konkursu „Młodzi dla historii” - wychowankowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie: Jarek Kuzhyl, Władek Malyshev, zostali zaproszeni do telewizji TVP Lublin, aby opowiedzieć nieco o swoim projekcie filmowym  i sukcesie z nim związanym.

Dla chłopców było to ważne wydarzenie, przed którym poczuli, czym jest stres związany z wystąpieniami publicznymi. Na kanapach w programie śniadaniowym było jednak bardzo przyjaźnie, a udzielając wywiadu zaproszeni uczniowie opowiedzieli o swoich wrażeniach i doświadczeniach związanych z udziałem w konkursie filmowym.

Uroczysta Gala Finałowa konkursu „Młodzi dla historii” Młodzieżowej Akademii Filmowej odbyła się w sobotę 19.11.2022 r. Uczestniczący w projekcie uczniowie ZSZ nr 1 w Dęblinie mieli szansę realizować przez trzy dni przedsięwzięcie związane z konkursem. Uczestnicy zgodnie przyznali, że jest to zdecydowanie zbyt krótki czas, żeby móc stworzyć idealny film dokumentalny. Jednak młodzież poradziła sobie z zadaniem doskonale. W konkursie wzięły udział filmy uczniów z czterech szkół województwa lubelskiego. Ekipa uczniów z Dęblina wraz ze wsparciem profesjonalnych filmowców przygotowała film opowiadający historię zbrodni dokonanej przez Niemców w Górze Puławskiej w 1942 r.

Uczniowie : Oliwier Bałtrukiewicz , Dominik Komar, Yaroslav Kuzhyl i Vladyslav Malyshev biorący udział w projekcie pod opieką pani Karoliny Pardyki otrzymali specjalną nagrodę - Młodzi Dla Historii - przyznaną przez Dyrektora Festiwalu NNW, Arkadiusza Gołębiowskiego, a także gwarancję udziału w przyszłorocznym Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

W jury oceniającym filmy zasiadali między innymi: Arkadiusz Gołębiowski - dyrektor Festiwalu NNW, reżyser filmów dokumentalnych; Michał Sulkiewicz - scenograf i aktor, stworzył scenografie do takich tytułów jak: „Alternatywy 4”, „Smoleńsk”, „Cudowne dziecko” czy „Syberiada polska”; Anna Sadowska - przedstawiciel Kuratorium w Lublinie.

Podczas Gali nagrodzono również zasłużonych przedstawicieli Armii Krajowej, a także przyznano nagrody filmowcom. Dodatkowo „Warszawska Orkiestra Sentymentalna” zaprezentowała piosenki filmowe dwudziestolecia międzywojennego.

Dla zespołu uczniów reprezentujących szkołę prowadzona przez Powiat Rycki była to cudowna przygoda, która być może będzie miała wpływ na wybór ich przyszłych życiowych decyzji.

 

Źródło, fot.: ZSZ nr 1 w Dęblinie

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót